Иван Асен II
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Исторически романи , Българска класика , Романи и повести
- Художник: Любомир Славков
- Страници: 336
Царуването на Иван Асен II е един от върховете в тринадесетвековната история на България. Личността на сина на стария Асен – политик, дипломат, военачалник, както и неговото време в романа са пресъздадени с художествено майсторство върху подчертано документална основа.
Виж повече...
Иван Асен II
Димитър Мантов
Част I
1.
Беше ранна пролет и през отворения прозорец княз Иван гледаше как вятърът огъва върховете на дърветата.
Мария-Белослава играеше на двора и първа посрещна „чичо Климента“. Войводата я вдигна високо над главата си, засмя се и се провикна:
– Ууу, каква мома станала!
После, като остави Мария-Белослава на земята, той се запъти не към вратата на еднокатната дървена къща, а към разтворения прозорец. И попита вместо поздрав:
– На градината ли се любуваш, Иване?
– И на слънцето, войводо... Мисля си, как ли грее то над Търнов и над манастира, гдето е мама...
– Тъжно ги зареди. А пък аз идвам да те зарадвам. Виж! Климент подаде на младия княз пергамент, навит на тъничък свитък:
– От болярина Радослав.
Иван бързо разви пергамента.
– ...И пари изпраща – притури Климент.
Радослав беше един от най-верните Иванови поддръжници.
„Ти, господарю, само се появи в Подунавието, та макар и с малка дружина. За две седмици ще насъбереш войска, по-многобройна от Бориловата. Откак маджарите завладяха Бялградската и Браничевската област, заради потушаването на бунта те завладяха в Бдин и откак Борил се съюзи с най-върлите наши врагове – латинците, няма честен човек, който да не вижда, че Борил ни води към гибел. Десет години вече управлява твоят братовчед, а в нищо не сполучи. Всички те очакват, великий господарю...“
През последните месеци княз Иван получи няколко такива писма: от преславския болярин Костантин, от младия болярин Живан, от двамина търновски търговци.
– Много се забави Делчо! – обади се войводата Климент. – По Коледа замина да купува оръжие, а още го няма. Ще си иде и тази пролет, Иване!
Княз Иван отпусна ръка, в която държеше свитък. Думите на войводата пробудиха в него нещо забравено. Климент говореше рязко, настоятелно, както някога, както някогашните Калоянови войводи. В годините на изгнание бе изпадал в отчаяние, беше пил от мъка, бе се сражавал като наемник, но сега Иван му прощаваше всичко.
– Ще тръгнем, войводо! – тихо, но със страст в гласа рече князът. – Няма повече да чакаме. Десет години ни стигат!
Климент удари с пестник рамката на прозореца.
– Ех!
И шумно пое дъх.
Развълнува се, закипя Берлад. Много бродници и всички българи изгнаници напускаха волния град.
Прощаваха се стари приятели, разменяха си нагръдки и кръстове – за спомен, да не се забравят! – прегръщаха се, пожелаваха си сполука и пак да се видят.
Засвириха тръби, загъгнаха рогове.
Двамата князе, на бели коне, облечени в кафтани от скъпо кадифе, се появиха пред строените воини. Бродниците не бяха навикнали да поздравяват военачалниците си, ала всички трепнаха, когато белите коне в красив галоп приближиха и българите завикаха дружно:
– Слава, слава, слава!
Зад князете на охранени коне яздеха оръженосците им. Първият от тях, Делчо, държеше поводите в лявата ръка, а в дясната здраво стискаше дръжката на боен стяг с лика на свети Димитрий - покровителя на Асеновци.
Българите пак завикаха:
– Към Търнов! Към Търнов!
Повечето бродници за пръв път чуваха за българската престолнина, но и те подеха вика:
– Към Търнов!
И за царя натрапник повечето от бродниците чуваха за първи път, но и те викаха заедно с българите:
– Смърт на Борила! Смърт!
Княз Иван опъна поводите, стисна колене и конят спря. Брат му Александър закова своя кон до него.
– Бате... тръгнахме! Бог да ни помага!
И се прекръсти бързо.
Иван мълчаливо го погледна.
Всички воини, затаили дъх, чакаха да чуят какво ще каже той, синът на цар Асен. Ала князът само вдигна ръка и широко, като че беше владика, прекръсти воините.
После даде знак с глава на тръбача да свири.
Понесоха се познатите звуци, които означаваха „поход“.
Запръхтяха коне, чуха се гласове, нареждащи нещо.
Започваше дългият и труден поход.
Беше се запалил вековен лес и огнените стълбове се виждаха отдалеч – от устието на Дунава, та чак до Средец се разчу за завръщането на Асеновите синове.
До Търнов имаше стар удобен път. Той вървеше отначало край Дунав, после през Червен и Раховец[1]. Имаше и пряк път през Стохълмието, но той беше по-труден, а в лошо време дори опасен. Минаваше през диви гори и оврази. Първият бе най-сгоден за търговски коли и за болярски кочин[2], вторият – за бързи конници. Ала него избра Иван, щом наближи Дръстър. Преди десет години по този път избяга, сега искаше по него да се върне в Търнов.
Поразному ги посрещаха болярите. Някои не смееха да се покажат от каменните си домове, други изпращаха свои хора в селищата, гдето спираха Ивановите хора за почивка, а сами се криеха наблизо и чакаха да разберат силна ли е войската на Асеновия син, за да си направят сметката.
Колкото приближаваха към Търнов, толкова повече се увеличаваше броят на болярите, които се присъединяваха с дружините си към законния наследник на престола. Идваха и селяни, макар и невъоръжени. Стари Калоянови воини или някои селски стареи заставаха начело на такива дружини и Делчо всеки ден раздаваше оръжие на новите воини.
Кефалията на силната Червенска крепост, боляринът Радослав се обяви против Борила и разгласи из цялата област, че приема за войници всички, които отидат в Червен и се закълнат да са верни до смърт на Асеновия син Иван.
От Преслав боляринът Константин съобщи по таен пратеник, че в крепостта и в околността Бориловите противници сега са повече от всякога, но нямат оръжие и кефалията Цоко, най-малкият брат на протостратора Велемир Бдински, държи стражниците откъсо, храни ги и ги пои добре и те са му верни като кучета. Константин пишеше и настояваше Иван да изпрати един отряд от войската си. Ще се втурнат тогава пре- славци, ще се справят със стражниците и с кефалията, от когото вече години наред нямаха мира.
В далечната Вратица[3] боляринът Живан успя да обезглави с хората си кефалията, кастрофилакса и още десетина души и сред тържището, пред насъбрания народ, заяви, че признава за цар само сина на стария Асен – Ивана.
С буйни пламъци гореше вековният лес, из цялото царство падаха искри. Приближиха огнените стълбове, оградиха престолнината, нагорещиха високите каменни стени на Царевецката крепост.
Петровският пек гореше земята, мараня замрежваше кръгозора. Горещото дихание на лятното слънце проникваше и край Етъра[4].
Ивановите воини пристигнаха през нощта и по съвет на войводата Климент се разположиха на стан в окрайнината на гората, само на неколкостотин крачки от Великата врата на Царевец. Така от крепостта не можеха да пресметнат на око колко на брой са русите и българите. Освен това всички Иванови сили са на едно място, та гдето е нужно, натам да се втурнат на бой.
Борил не бил подготвен за битки – научи Иван от неколцина боляри. Той едва успял да събере войниците от близките крепости и да се затвори в Царевец. Не знаеше какво става по царството, кои кефалии още са му верни, на кои кастрофилакси може да разчита.
През деня нито един Иванов воин не излезе от гората, макар че Трапезица и градът между двата хълма не бяха защитени с крепостни стени и лесно щяха да ги завземат.
Към обяд от града към гората започнаха да се промъкват мнозина търновци. Те искаха по-скоро да видят Асеновия син, да му кажат, че нито на Трапезица, нито в града има Борилови войници.
Делчо се погрижи Иван да се настани на най-голямата поляна в истински царски шатър. Вътре нагласиха трон, подобен на великокняжеския „стол“ в Галич.
Заобиколен от първите си помощници, Иван обу червените ботуши, облече багреницата и високо вдигна меч – докато превземаше Царевец, той щеше да му служи за скиптър. А корона щеше да му бъде бойният шлем.
– Да живее Иван Асен! – пръв Климент нарече Ивана с двойното име, което остана във вековете.
Полите на шатъра се размърдаха – прииждаха нови и нови люде.
Подкрепян под мишци от оръженосците си Михаил и Делчо, Иван Асен тръгна към изхода. Хората се дръпнаха да му сторят път, а Александър се втурна из малкия войскови стан да извика всички на тържеството.
Едва сега, когато видя брат си в багреницата, с червените ботуши, Александър почувства съдбоносната промяна. „Свърши се с изгнанието, Иван стана цар!“ – мислеше той и не се безпокоеше, че не бяха превзели Царевец, че Борил имаше войска и боляри поддръжници. Нали стигнаха до сърцето на българските земи. Ще превземат Царевец, как няма да го превземат!
Иван се мъчеше да държи главата си високо, както чичо му Калоян правеше в тържествени случаи, ала погледът му бавно се замъгли. Сякаш бе тръгнал по обсипана с цветя поляна, сякаш чудна птица бе кацнала на рамото му и пееше ли, пееше - нищо друго освен тая песен не съществуваше за Ивана.
Малкото тържество в шатъра – както го бе замислил Иван Асен – се превърна в истински празник. Бродниците разчистиха трънаците, отведоха настрана конете и заиграха както в Берлад „засапожната“. Ножовете, които до тоя миг мирно стояха в кончовете на ботушите, сега лъснаха на слънцето и заедно с пискливата свирня на костените свирки и думкането на тъпаните се понесе честото чаткане на наточените острия. Играеха по двама – един срещу друг, приклякваха, завъртаха се и при всяко обръщане ножовете се срещаха.
Лазар Кост като че бе пиян. Той измъкна меча си, взе меча на застаналия до него бродник и заигра сам с двата меча. Остриета очертаваха кръгове встрани, после се спускаха надолу, като че щяха да покосят краката на Кост, ала той ловко ги прескачаше и пак ги завърташе встрани.
– Ииих!
– Дръж се, Лазуня! – викаха бродниците.
Около него престанаха да играят, наредиха се в кръг и всички запляскаха с ръце.
Иван Асен приближи до големия кръг и загледа усмихнат. Кост се въртеше все по-бързо и по-бързо, краката му не се виждаха, като стъпват на земята. Изведнъж той високо вдигна двата меча и с всичка сила ги заби в пръстта.
– Ииих! – изтръгна се от гърдите му.
– Бива си го войводата ни!
– И в боя, и в играта е пръв! – заваляха похвали.
Кост изтриваше с ръкав потното си лице и се правеше, че не чува възгласите.
Боляринът Радослав изпълни Ивановата поръка. Той насъбра колкото воини можа и като остави само една стотица в Червен, тръгна към престолнината. С пристигането на Червенския отряд под стените на Царевец за пръв път се вдигна шум.
В града и на Трапезица нахлуха няколко дружини.
Боривой постави каменометката на десния бряг на реката, срещу южната кула на крепостта.
Не стигаха силите за пристъп, нямаше смисъл да бият с каменометки тройната Велика врата. Многохилядна ромейска войска, водена от император Исак-Ангел през 1190 година, три месеца обсажда Царевец и пак не успя да проникне в крепостта. Оставаше едно – да изтощят защитниците от глад.
Иван Асен често си мислеше: „Търпение... търпение... И когато дойде време за действие, не се хвърляй презглава, не се впускай направо, а лекичко, внимателно, както котката избира где да стъпи в разкалян път.“
На това го бяха научили годините на изгнаничество.
Само едно не изтрая Иван Асен. Реши час по-скоро да види майка си. Облечени като боляри, придружени от цяла петдесетка войници начело с Боривой, Иван и Александър една сутрин се отправиха за Суходолския манастир. Войводата Климент остана да началства на отрядите и да не допуска защитниците на Царевец да излизат от крепостта.
[1] Раховец – средновековна крепост до гр. Горна Оряховица.
[2] Някои по-рядко срещани в съвр. бьлг. език думи са обяснени в „Бележки на автора“.
[3] Вратица – средновековна крепост до гр. Враца.
[4] Етър – река Янтра.
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.