Роман в целофан
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Романи и повести , Съвременна проза
- Художник: Любомир Славков
- Страници: 470
Забележителен роман за любовта и нейните злодейства. За момчетата, които боледуват от фантазиите си. За момичетата, които нямат дързостта да станат хетери. Героите знаят, че всяка любов има тяло, ала се боят от откритията си. Започват да вярват, че изкушението също е добродетел. Но щастието е скучен събеседник. И така - от скуката, но и в надежда - се ражда софийската бохема.
Други книги от същия автор:
"Соцроман" и други
Виж повече...
Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
Улица „Миджур“ е тясна, двупосочна, колите едва се разминават, стават катастрофи. Мине, не мине ден – прас! Два автомобила се нанизали един в друг. Обикновено е виновен шофьорът отзад.
Докато кварталният отговорник на милицията, наричана днес полиция, не се зае да изучава причините. За няколко месеца наблюдения, анализи, вникване в протоколи от КАТ установи, че за произшествията не е виновна тясната улица, нито водачите – виновна е голямата Биба.
Глезените ѝ чаткат като кастанети. Чат, чат и – прас!
След себе си вее езеро от папури. Нацъфтели глухарчета, подивели пчели. Наляво-надясно, по повод и без повод казва: „Повярвайте, животът е електричество. Той така и така някой ден ще ви направи късо.“
Тя се носи царствено, а по-тревожното е: не знае, че се носи царствено. И ошашавя шофьорите. Върви по „Миджур“, за да стигне хлебарницата, полюлява снага, пристъпва като Одета – ситно-ситно, вее коси, руси ветрила, вее царствения си поглед и най-вече вее бюста си, сякаш иска да се отърве от него, понеже забелязва, че няма сила, която да накара шофьорите да не зяпат. А тяхното зяпане е дълго, впито, натискат спирачките, отварят прозорците, някои неприлично бибипкат и – прас! – пътнотранспортно произшествие. Те не съзнават, че катастрофират във въображението си. В показанията посочват, че щом засекат голямата Биба по тротоара на „Миджур“, ги удря ток.
На всичко отгоре стройните ѝ бедра – полюшвани как? царствено, разбира се – завършват като мотовилки в чорапите ѝ, а пролет и лятос голямата Биба носи различни чорапи. На десния глезен се гърчи зелен чорап, на левия – червен, жълт, син, каквото успее да хване сутринта, преди да тръгне към хлебарницата. Това разнообразие от чорапи допълнително усложнява обстановката по „Миджур“. Подир още няколко анализа кварталният отговорник на милицията – тогава всяка махала имаше квартален отговорник – забрани на красавицата да минава по улицата. След съвещания с местната организация на Отечествения фронт забрани да носи различни чорапи. ОФ е доброволна организация на гражданите, наблюдава, съблюдава, провежда полезни кампании като събиране на буркани с капачки. Без капачки не се приемат.
Третата възбрана я настигна в края на лятото. Кварталния разпореди да не произвежда ток.
Така принудиха царствената походка с онези развети руси ветрила да стига до хлебарницата не по „Миджур“, а по „Христо Смирненски“, този булевард е стръмен, павиран. Само седмица след забраните – прас! – пак катастрофи. По-мащабни, понеже „Христо Смирненски“ е по-широк и се наниз ват повече москвичи и жигули, отколкото по „Миджур“.
На всичко отгоре началникът на хлебарницата – белоглав орел такъв! – обяви, че щом Биба влезе в магазина, става късо съединение.
Събранието на ОФ утихна в доволство. Най-после тая лудетина няма да подскача по „Миджур“.
Кварталния прониза въздуха с новина за катастрофа от онзи ден. „Варшава“ се натресла отзад на „Москвич“. Представяте ли си! Варшава няма право да се натриса на Москва. И то – отзад. Дежурният от КАТ го изтри от протокола.
Майката на Биба, самотна едровата жена, обеща на събранието на Отечествения фронт, че дъщеря ѝ повече няма да стъпи в хлебарницата. Ще се съсредоточи предимно в акциите за събиране на вторични суровини.
Събранието изръкопляска. Майката на Биба се просълзи и натърти за втори път:
– Това, че повече дъщеря ми няма да стъпи в хлебарницата, е сигурно. Заклевам се, другари и другарки. Но не гарантирам за чорапите. Тя е далтонист. Не различава морава от тротоар. Казва, че всяка плочка по нашия тротоар е ту зелена, ту лилава, сутрин вижда златни, а вечер светят като фенери. Повярвайте, заклевам се. Ала как да не произвежда ток! Безследно изчезналият ѝ баща беше гениален електроинженер. От малка я захрани с електричество. Научи я да прави с тока каквото си иска.
– А пък може ли – подскочи Кварталния – да провери защо сметките ми в кабинета полудяха?
Въх!, въздъхна събранието.
Дълга пауза... Кварталния пак взема думата, надълго и уморително обяснява как всеки трябва до вечерта да прибере въглищата в мазето, а после да измете плочките и накрая да ги измие. Иначе – щраф. Глоба.
Хората се разприказват.
– Шшшшт! – съска председателят на събранието. – Никой да не се хили.
Набедената за катастрофите се киска в дъното на залата. Току до вратата, за да фъсне в подходящия момент. Тя знае, че не е далтонист.
През лятото взе да размята разноцветните чорапи по улица „Добри Войников“. Тук живее Инкасатора, щатният съгледвач на тока, всесилен и подозрителен контрольор. Дебелак такъв!
Биба пристига пред дома му, увиснала на онези руси ветрила, плътни като парашути, за да пита защо Инкасатора проверява електромера им през ден.
Да, запитаният се явява често-често под електромера в къщата срещу спирка „Вишнева“, всъщност не гледа дали се върти според стандарта, а гледа по-нагоре, към втория етаж, където самотната майка бъхти тесто, за да не ходи Биба в хлебарницата и да предизвиква електрически недоразумения.
Инкасатора нещо записва и мълчи. Никакви обяснения. Както е известно, когато няма отговор, напрежението расте. Известно е още, че всяка голяма Биба е била малка Биба.
Малката Биба живее срещу спирка „Вишнева“, в по-горната част на улица „Мосул“, момчетиите са в по-долната. Наричат ги още артистите, пишлегарите и какво ли не.
Биба си има трамваи, артистите си имат паметник на партизанката Йорданка Николова. В градинката около Колелото, на което въртят мотрисите, за да се върнат нагоре към Двореца на пионерите, бивша Семинария, нещо винаги стърчи. Стърчат продавачи на пуканки, чичковци, които наблюдават обществения ред, все някой кантонер, който дебне да не би някоя релса да обърне трамвая, стърчат диреци за кабели, но най стърчи пушката на Йорданка Николова.
По този повод малката Биба казва, че тия, от долната част, живеят в съвременния социализъм, понеже в него всичко стърчи – кулокранове, комини, металургични комбинати, какво ли не. Това малката Биба, първокласничка, го знае от уроците по модерна история, каквато преподават само в 107-о основно училище. Тя е горда, че на спирка „Вишнева“ всичко е спокойно, равно, сякаш е подмината от модерната история, само върхарите на боровете, тези любопитковци, се надигат над дъбовете и брезите. То е, защото са толкова стари, че се вирят нагоре, белким видят нещо от младостта си. Фантазьорка.
Малката Биба е с къдрава руса коса, с много въображение, постоянно си отмята гривата, по-лошо – постоянно говори. Щом види нещо и започва да дърдори. Най-голямата логорея я хваща, когато види Помощник-инкасатора.
Така му казват всички от улица „Мосул“, понеже помага на баш инкасатора, на когото викат Тулупа. Тоя Тулуп е едър мустаклия, шкембе като вагон. Щом наближи първо число на месеца, тръгва по адресите. Тогава всичко в квартала се натопорва. По-точно – настръхва.
Инкасатора влиза бавно, тържествено дори, застава пред електромерите, осветява ги с фенерче, нещо си записва в оръфания като фуражката му тефтер и потърпевшите все го черпят. Бонбонче, лъжичка бяло сладко, бозичка, курабийка. Затова Тулупа никога няма да стане незабележим като електричество. Винаги ще ходи по улицата като подвижна юзина. Това е малка станция за ток. Има такава в квартал Симеоново. Там пишлегарите си играят, когато искат да се заредят с ток и да изненадат малката Биба, която прави всичко възможно да не стане голяма. Тя е сирак, има само майка и дядо, бай Михо, спец в столичния електротранспорт, поддържа линиите нагоре и надолу от спирка „Вишнева“, а малката Биба се фука, че и тя като Инкасатора има връзки с мрежите за ток.
Помощник-инкасатора асистира на онзи, Тулупа, по молба на силно заетите хора, които сутрин подминават манлихерата на Йорданка Николова, качват се на трамвай № 2 и цял ден работят, нямат близки, деца, съквартиранти, които да отворят вратата на тържествено пристигащия електрорегистратор. Затова са дали ключове на гордия асистент да отваря на първо число на големия инкасатор, Тулупа. Благородна мисия, срещу която пишлегарят получава стотинки за няколко изстрела с въздушна пушка на стрелбището до пазара „Римската стена“, както и някое левче да си купи баничка, геврек, милинка, когато каквото му иска душата, понеже невръстният инкасатор няма майка, има мащеха, а всяка мащеха, казва тъжно, е зелен фасул без месо.
Малката Биба наистина се прави, че много разбира от електричество. Твърди, че това е най-тайният език на света, всички го ползват, никой не го вижда. Обаче! Токът има думи. Може да разказва. Да се прелиства. Който чете думите на електричеството, разполага с таен език! Даже се чува, когато те удари. Или просъсква, или пропуква. Във всички случаи удареният крещи или споменава разни подробности от съдбата.
Съдбата, въздиша бай Михо, винаги съпътства живота. Тя, за жалост, има слаби бушони. Все гърмят. А щом нещо край нас гърми, гърмим и ние.
Фантазьорката Биба обича да слуша умозаключенията на дядо си. Те, пишлегарите, даже подозират, че си говорят на езика на електричеството. Затова обичат да го прелистват. А щом нещо се прелиства често-често, започват да гърмят бушоните. Кой обича да бъде прелистван често-често?
На Биба нищо не ѝ гърми освен гласа. Тя няма бушони, не ѝ трябват, към момента умът ѝ не дава на късо.
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.