Избрано. Сирак Скитник
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Българска класика , Поезия , Есеистика
- Страници: 28
Сирак Скитник е артистичният псевдоним на българския писател и художник Панайот Тодоров Христов.
През 1908 г. заминава за Петербург, където учи живопис в частното училище на Леон Бакст(състудент на Марк Шагал и Василий Кандински).
Член на групата „Мир искусства“, която в края на 19 век и началото на 20 век се оформя като център на руския художествен авангард. Запознава се с модерните течения в европейското изкуство, изпитва влияние от Петербургската декоративна школа (Николай Рьорих, Иван Билибин, Кузма Петров-Водкин); изпраща литературно-художествени писма до сп. „Демократически преглед“. През 1912 г. се завръща в България, участва в Балканската война.
Сирак Скитник се утвърждава като една от най-ярките фигури в междувоенното българско изкуство. С ерудиция и темперамент работи за приобщаване на българската култура към модерните европейски явления. Започва творческия си път като поет и автор на импресивно-лиричната проза. Дебютира през 1905 г. със стихове в сп. „Художник“. Сътрудничи с поетични творби на списанията „Наш живот“, „Демократически преглед“, „Наблюдател“, „Слънце“, „Българан“.
Поезията на Сирак Скитник, в която преобладава интимно-изповедният тон, не принадлежи към най-ярките явления на българския символизъм, но живописно-колоритната яркост на природните картини в нея ѝ придава специфичен индивидуален облик. Музикалността на стиха е пренебрегната за сметка на декоративната експресивност на образите.
Виж повече...
Избрано. Сирак Скитник
Сирак Скитник
КЪДЕ?
Къде отвежда моя път?
Светът
какво ще ми даде, какво аз ще му дам?
Не знам.
В безсмисъла на всеки ден умирам
И чакам утрешния: може би ще има слънце.
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.