Незавършен профил
Чети в библиотеката- Издател: Лексикон
- Жанрове: Романи и повести
- Страници: 160
Родена в София, завършила Висшия инженерно-строителен институт, специалност „Промишлено и гражданско строителство“. Работила две години като проектант с двеста реализирани проекта зад гърба си. Три години асистент по „Съпротивление на материалите“ с обучени по дисциплината над 1500 студенти. Четири години зам.-директор на фонда на Съюза на българските писатели, през което време бе извършен генерален ремонт на сградата – център на писателите, на ул. „Ангел Кънчев“ № 5, обогатена с кафене, тих кът за срещи, киносалон, ресторант и кабинети за председателя и секретарите, както и за редакциите на списания. Също ремонт на творческия дом в Хисаря. Към творческия и почивен дом на Златни пясъци бе придобит още един дом, както и къщата на Ламартин в Пловдив, реставрирана и обзаведена в оригиналния си вид. Построи се и жилищен блок 317 с апартаменти за писателите, в които живеят много от тях. От началото на 1973 година редактор в библиотека „Смяна“ за откриване на млади таланти, а по-късно и завеждащ редакция „Приключения и научна фантастика“ в същото издателство „Народна младеж“. След промените основава собствено издателство, което носи името ѝ.
ОТЛИЧИЯ
▪ Сребърният пръстен за разказа „Осма прелюдия и фуга“
▪ Двайсет и пет първи награди за разкази в пресата
▪ Голямото читателско жури за разказа „Стани и ходи“
▪ Наградата „Хр. Г. Данов“ за съвременен роман – „Щъркели на леда“
▪ Европейската награда „Еврокон–89“ за цялостно научно-техническо творчество
▪ Гравитон за добро въображение
▪ Награда на министерството на българската култура за принос към българската литература
▪ Международна награда златна звезда за престиж и качество
▪ Годишна награда на сбп за най-добър сборник с разкази – „Бай, бай, хепинес“
▪ Почетна награда на сбп за цялостно творчество
▪ Награда на министерството на културата – златният печат на Симеон
▪ Награда „Саламандър“ за „Досие на убиец“
Виж повече...Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
Той ми каза, най-добре е да започнем от началото, а аз се замислих. И го погледнах. Имаше мургаво изострено лице, като че ли вече го бях виждала някъде. Какво е началото? И кое може да се приеме за начало? Непознатият изглеждаше някъде около тридесетте. Едва ли можеше да ми отговори. Оня вик при раждането? Очите мълчаха, в устните се зараждаше усмивка. Ризата бе разкопчана до гърдите. Навитите ръкави разкриваха до лактите силни, спокойни, загорели от слънцето и все пак нежни ръце с дълги пръсти, познавах нервното им барабанене по масата. Но откъде? Откога? Напрегнах се, нищо не се получи, спомен нямаше. А възможно ли е да има едно-единствено начало в човешкия живот, запитах. Не са ли те твърде много? И кое от тях може да се приеме за истинското? Във вашия живот например? Какво е датата, отбелязана в паспорта? Човек се ражда и започва да се бори и със самия себе си. Така е, отвърна ми, а това е най-тежката борба. С най-несигурната победа. Тъкмо мисли, че е успял, и онова негово непознато АЗ, спотайвало се дълбоко, изскача неизвестно откъде на повърхността и нанася неочаквания удар. Поставя край. Или поставя начало… И така… Докато говореше, открих в косите му побелял кичур. При неговите тридесет? Но нали и в моите коси имаше побелели кичури, а бях само на тридесет и две? Твърде рано побелява нашето поколение, помислих си.
А казах: изглежда лесно да започна от началото, но как… За мен то е някъде към третата или четвъртата година с първия спомен… В устните усмивката най-сетне се разгоря, откриха се зъбите, съгласяваше ли се с мен? Или отричаше? На лявата страна за миг се появи трапчинка, и нея я бях виждала вече… И изведнъж си спомних къде, в директорския кабинет, преди месец беше, после… А за друг началото е малко по-рано или малко по-късно. За трети — от един ярко запечатал се миг в съзнанието. Или не… още в подсъзнанието, когато споменът не се облича в думи, нито в образи, пази го изтръпването на кожата, неосъзнатата болка, неопределения страх, изгарянето под клепачите. Обърквах се, обземаше ме паника. Какво бе искал от директора? И защо по-късно го бях видяла да разговаря с Невена, с Катя, с Рангел, с Антоанета? И защо бе присъствал на един от нашите стопански съвети? Можех да го попитам кой е всъщност? Налях коняк в чашите, на него и на себе си, печелех време, конякът имаше цвят на латинка. Мъжът извади цигари, познах жеста, с който издърпа една, дълга, бяла, със златно ръбче до филтъра, и той печелеше време. Предложи и на мен. Взех. Запалката щракна в пръстите му, пламъкът ме опърли, освети ме до дъното. Видях се в зениците му изплашена до неузнаваемост и смалена до всичките свои начала. Кое бе първото и кое от тях можеше да се нарече истинско? Всяко само за себе си, след някакъв край. Непознатият чакаше, опрял гръб във фотьойла, а моите длани се изпотиха и студ се вмъкна незабелязано в пръстите ми. Непознатият?
— А вие всъщност кой сте? И с какво право искате да знаете всичко? — нещо в мен настръхваше.
— Журналист.
Каза и името си, не го запомних, не го бях и чувала. И имаше ли значение, няма, засмя се той. Другото Искаше да ме върне назад, да ме захвърли чак до ония денонощия във влака, слели се за мен в едно и белязали начало. Пред очите ми се ширна земя, прелитаща зад стопеното от дъха ми стъкло, заснежена и бяла, мъдра и притихнала като пустиня. А зад гърба си усещах черното мълчание на моя баща, препънат на две върху седалката, с разтворена книга във вцепенените ръце, с невиждащ поглед… Нима можех да разкажа някому за… И оттук нататък ли потече животът ми, моят живот в черно и бяло? И кому беше нужен той, ей такъв, целият на показ, с лошото и доброто в него, с всичките ми прераждания, с извисяванията и паденията, с непрестанните повторения и внезапните откъсвания от тях? Мъжът се усмихваше, искаше като че ли да ме насърчи в моето дълго пътуване назад, а ме нямаше в зениците му, и него го нямаше в моите, бе успял да ме тласне сама в началото на спомена. Мама пътуваше в един от съседните вагони, заспала вечния си сън, а аз не разбирах и исках да се пробуди, чаках я да дойде при нас и ми разкаже една от своите приказки… Напразно. Тя все не идваше и студът, промъкнал се неусетно в дланите, ме заизпълва цялата. Бях почнала да зъзна, бавно замръзваха и зъбите ми, превръщах се в странен снежен човек. Можех ли да разкажа за снежния човек, нали бях самата аз и .. . Кой си ти, непознати човече, вдигнах очи към него, какво си видял ти през своите тридесет години, за да разбереш мъката на онова дете и да можеш да разкажеш за нея? Тя не е нужна никому…
— На пет години и аз загубих майка си — каза неочаквано той. — Напусна баща ми заради друг и замина… Баща ми никога не й прости, а аз… — усмивката му ме подкупваше, искрена, поощряваща. Доверие вдъхваше не само белият кичур в косите.
Е, хайде, казваше ми като че ли цялото му лице, не е толкова трудно да се започне… Дадох ви пример. Трудно е, съпротивляваше се всичко в мен, смъртта е друго, тя е раздяла без никакъв шанс нито за прошка, нито за среща, смъртта е абсурд, който не се проумява никога… Езикът отказваше да се раздвижи, устните немееха, само пръстите ми търсеха своята топлина, вплитаха се едни в други, живееха, изсушаваха влагата в дланите. Непознатият, седнал насреща ми, не очакваше от мен само рождената дата, мястото на раждането, социалния ми произход и няколко други грижливо пресети факти, навярно той ги знаеше, както и името. Проумявах бавно.
— Срещнах я след години… — продължи той, но аз го прекъснах:
— Защо ми разказвате всичко това? На мен…
А ми бе ясно защо, както и на него. Разтвореният му празен бележник чакаше. На масичката бе сложил и магнетофона с празна касета, на нея щеше да запише цялата истина за живота ми. Ако му я разкажех… Ако не измислех някоя, която би му се харесала повече, а и на мен би харесала повече… Но каква?
Мълчахме.
Отпихме отново от чашите и се погледнахме. Аз знаех за него само, че е журналист и майка му го е напуснала, когато е бил на пет години. По лицето му личеше, че е добър и порядъчен до мозъка на костите, че е честен дори в маловажните неща, че каквото и да му кажа, ще го приеме за чиста монета, а това ме задължаваше да говоря истината или да си мълча. Но мълчанието ни продължи твърде дълго, повече от час, а аз не му бях казала нищо за себе си, макар че той изглеждаше осведомен и за моя живот, навярно още директорът му бе разказал това-онова, а после го бяха допълнили Невена, Рангел, Катя и другите, с които го бях виждала да разговаря. Но защо сега чакаше с такова търпение, като че ли щях да му открия в нова светлина сътворението на света?
— Вие навярно знаете всичко, което ви е необходимо…
Той не отрече, но допълни, че неговото време е ограничено, и помоли да му помогна. Аз повдигнах неопределено рамене. Засмях се.
— Ако винаги, когато трябва да напишете очерк за някого, губите по толкова много време, как ви стигат парите?
Засмя се и той и ми отвърна, че парите не са най-важното нещо в неговия живот, както и в моя. Откъде можеше да знае? Трябваше да приключа по-бързо с него, Сашка щеше да се прибере след училище.
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.