Габровка
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Романи и повести , Българска класика
- Страници: 43
Роден във Варна на 15.06.1937 г. След 1889 г. учителства в различни краища на страната, главно в бургаските села. Активно сътрудничи на социалистическия печат - сп. „Ден”, „Дело”, в. „Социалист”. Първата му книга с разкази „Смях и сълзи” е в духа на критическия реализъм. В Швейцария Антон Страшимиров изживява идеен прелом. Завръща се в България с индивидуалистични настроения и с интерес към абстрактните психологически проблеми. Антон Страшимиров пише смели статии срещу личния режим на Фердинанд във в. „Ден”, участва в борбите на Вътрешната македоно-одринска революционна организация, срещу реакционната политика на двореца. Пише социално-битовите повести „Змеят” и „Габровка”, романа „Есенни дни” и пиесите „Вампир“ и „Свекърва“.
През 1907 г. по повод откриването на Народния театър спечелва конкурс за най-добра българска пиеса с пиесите „Свекърва“ и „Отвъд”. Преживяванията си от Балканската война отразява в романа „Вихър”- 1922 г.
През 1926 г. основава литературен седмичник „Ведрина“. Романът му „Хоро” е своебразно и експресивно по форма произведение. Опит да пресъздаде епопеята на революционното движение в Македония е незавършеният му роман „Роби”.
Умира на 7 декември 1937 г.
Виж повече...
Габровка
Антон Страшимиров
I
Ветеранка
Звездите гаснеха — преваляше нощта. Едно сплашено от зората самодивско облаче прелетя като ранна птица над „Градището“ при „Петкова нива“. Янтра глухо шумеше, дебном къпеше скалите, за да не смущава утринната дрямка на Балкана. Само баба Лалка Хаджигунчевица мижеше безсънно под тежината на своите осемдесет години. Но скърши глас нейде в двора и продра тишината ранният петел… не оня, който изкукурига преди половина век тука, в Габрово, та разбуди всички българи — не, а ранният петел на първата бабина Гунчевичина снаха.
И баба Лалка разкри набръчканите си безреси клепачи, та дигна натежалата си стара глава. Тя спеше в същата оная стая, в която нейният хаджи Гунчо бе ѝ снел преди 55 години невестинското було; в същата тая стая, от която тя беше следила през 30 и повече години голямата търговия на стопанина си в Цариград, като бе нагледвала сама деветдесетте негови чаркове за гайтан по Янтра.
Баба Лалка отви сега прегърбените си плещи, понатисна белия си косичник, пристегна си забрадката и стана.
Би рекъл човек, че старата жена не е ни мигнала през тази нощ. И наистина, баба Лалка комай не беше пренощувала тъкмо в стаята си — в тази стая, където тя преди 19 години бе дълги нощи бдяла над болника си стопан, та най-после призори приклопи очите с чисто от сърце напътство: „Прибрал те господ в царството си.“
Залисана беше сега баба Лалка: съвестта ѝ се пилееше навън някъде.
А петлите отсам и отвъд Янтра подземаха.
Най-после баба Лалка пъхна дясната си ръка в лявата пазуха, побара с пръсти на голо под лъжичката си и напипа една възкорава жилка, която според дишането ѝ се обтягаше, потреперваше, разпущаше се и пак се обтягаше, пак потреперваше.
— Играе — си каза старата жена.
Тая жилка под лявата лъжичка на баба Лалка беше надебеляла отпреди двайсетина години, тъкмо през усилните ония дни, когато Осман паша се беше увързал в Плевен, та секнала бе през три месеца всяка търговия. Тогаз бабинът Лалкин стопан хаджи Гунчо тъй си беше объркал сметките в Цариград, щото дори го и запряха, та една заран баба Лалка бе липсала от Габрово… Светът казваше, че тя тогава сторила чудо. Но ней беше залисно после да си спомня всичко, а сега вече не можеше и да си спомня. Тя само се чудеше как се е намерило тогава в гърдите ѝ такова сърце, да се откъсне от децата си, да отърчи слепешката през балкани, през морета, че да намери стопанина си, да го вземе от затвора и да си го доведе дома. И ето онова, което ѝ остана от всичката усилна тогава залисия, бе тази надебеляла жилка под лъжичката ѝ отляво, която заякваше и заиграваше, колчем баба Лалка се наканеше на път или колчем чуеше, че се е завързало нещо с някого от деветте ѝ синове.
Пипаше си старата жена болното място сега, усмихваше се, а нещо топло и тревожно все по се разливаше в измъчените ѝ гърди. Трепваше заякналата ѝ под лъжичката жилка и тревожният топлик бликваше в самата ѝ изстинала кръв, та смътно замъглената душа на старата жена се обхващаше от някакво безпокойство, като че ѝ предстои да види чудо някакво, или пък нещо такова, което е досущ по-небивало от всичко онуй, което е тя преживяла и което се пилееше навън от стаичката ѝ по тия ѝ разпокъсано натрупани дни, месеци, години…
От две недели в къщи у бабини Лалкини ставаше одумване — тихо, със забикалки — за сватбата на Монка — последния засега бабин Лалкин ерген.
Баба Лалка беше опазила от рожбите си само девет — все момчани (бог не бе я сдобил с женска рожба). Те според времето на раждането си и според кръстниците им се деляха по имена надве: Минчо, Тотьо, Драгни и Никола се зовяха първите, а след тях идеха Атила, Крум, Асен, Симеон и Александър.
Александър беше изтърсакът на баба Лалка. Той сега навършваше 25 години и едвам беше преслужил във войската. Но него баба Лалка не считаше още за ерген, защото Александър се беше увързал да учителствува пет години, а щеше и тепърва да се учи.
Всяко лято по Петровден Александър си идеше в Габрово при майка си и при най-стария си батю Минча — първенеца бабин Лалкин. Тогаз баба Лалка се приготвяше и предприемаше своите летни походи, които траеха до късна есен. Тя навестяваше комай всичките си синове, които се бяха попилели край Дунава, през Балкана, към Черно море.
Това беше така от ред години. Но лани баба Лалка намери най-после, че е натежняла. И когато на есента се накани пак да се прибере в своя дом, при първенеца си Минча у Габрово, тя отсече — дотук ще ѝ ходенето! Ще се прибере вече и не ще излиза! А ако на синовете ѝ домилее за нея, нека я навестяват, докато ѝ настане близкият ден, да се пресели и тя на оня свят, при татка им… Задушевно бе говорила това баба Лалка на синовете си, като ги целуваше есенес на прощавка. А те ѝ се хилеха тогава и тайно в душата си не вярваха на майчиното си решение. И как да ѝ повярват: познаваха си я те! Чева тъй лесно можеше да преглътне баба Лалка ето това — да ѝ се намери нейде някое внуче и тя да не отърчи да го види? Или — още по-мъчно — да ѝ се приведе нова снаха, а тя нито да я види, нито да я опознае, нито пък да разпита за рода ѝ? Че то не беше еднаж, не бе дваж — в такива случаи баба Лалка и на легло да е, пак ще стане и ще отърчи дори и през Балкана. Ето, лани Асен, капитанът, прескочи от Стара Загора в Казанлък и след едно-две писма до майка си, току я покани — на сватба! А баба Лалка се беше улучила на легло — поокършила я бе пролетна треска. И накара тя първенеца си Минча да им пише там, ако щат, да не бързат толкоз, че майка им не може току сега да дойде: болна е. И зачака старата майка да види ще ѝ гонят ли честта. Но какво да чуе: Тотьо и Монко от Шумен прескочили в Сливен при Крума, а оттам прекосили, кажи го скритом, право в Казанлък, че току се получи писмо от Асеня и годеницата му — искат те старата им майчица да ги благословяла с писмо, па то стигало! Как заигра тогава оная жилка отляво под лъжичката на баба Лалка! Тя напусна още на часа леглото. А до вечерта не сдържа я: извади пет кантакузени от спастрените си за старини 10 000 грошове, че без да пита Минча, прати ги на Паскалева хан, да ѝ пазарят файтон, и на заранта… на заранта тя, като руски топ, се прехвърли през Шипка.
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.