Богу мили или не. Ерес или историческа орис
Чети в библиотеката- Издател: Лексикон
- Жанрове: Художествено-документална литература , Богомилство , История , Други
- Художник: Любомир Славков
- Страници: 224
Изследването на потулени или манипулирани факти от българската история привлича Иван Момчев не за пръв път. В "Богу мили или не" той с добросъвестност, вещина и професионализъм разказва за християнизирането на Балканите, като поставя акцента върху трако-българския раннохристиянски култ. Според този култ всички хора са равни пред Бога и имат право на свобода, равенство, братство и любов. Този автентичен светоглед се е превърнал в религиозна доктрина на Балканите до IV век, когато църковният елит го провъзгласява за ерес.
В книгата живо и увлекателно се преосмисля мястото на именити български владетели, отстоява се схващането, че богомилското учение е наследник на древнохристиянските традиции и представлява завръщане към автентичното ранно християнство, и се търси приемственост в историческото развитие. Тезите не са нахвърляни хаотично, а в стройна система от размишления и аргументи - позовавания на документи и многобройни източници от древността и от по-ново време.
Схващанията на Иван Момчев не съвпадат с общоприетите канони на историческата наука, но в смелата им алтернативност има много енергия за преосмисляне на "българската орис", което би могло да донесе сериозни основания за самочувствие на обезверения българин. Момчев предлага една различна гледна точка, в която митове, легенди, археологически разкрития, документи и просто хипотези си подават ръка в едно увлекателно и подтикващо към размисъл четиво. - Светлана Дичева
Иван Момчев е режисьор, писател – член-наблюдател на Българската академия на науките и изкуствата – БАНИ. Автор е на сценарии и документални филми, както и на романа „Борис“, посветен на световноизвестния музикално-драматичен ас Борис Христов. Работил е в Министерството на културата, в Главна дирекция „Музика“. Активен съучастник е в свикването на Първия велик събор на българите по света, проведен на 1–3 ноември 2008 г. във Варна, където присъстват около 3600 представители на български общности от 36 страни по света. Тогава е избран за главен секретар на Световния парламент на българите.
През 2015 г. публикува книгата „Изкуплението. Българите до IX в. Духовна матрица и произход“, която е посветена на хилядолетното развитие на българските език, вяра и духовност. Той е привърженик на схващането за ранното християнизиране на трако-българското поселение по нашите земи. Особено ценни са изследванията му за връзките между езика и вярата на древните българи и нишката, която ги свързва със съвременността.
Иван Момчев е поддръжник на виждания, различни от тези в академични среди.
Виж повече...Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
Предисловие
„Казват, че конфликтът е между доброто и злото. Но същинският конфликт е между истината и лъжата.“
Дон Мигел Анхел Руис
Имам сметки за уреждане с отминалия ХХ в., който ме изпълваше с противоречия, заблуди и несигурност. Към самия му край вече нямах нито лично, нито национално самочувствие. Така беше с мнозина от моето поколение. Една чужда воля упорито се мъчеше да превърне българите в бездомници „интернационалисти“. Българската история беше „стопанисвана“ от чужденци и безродници – премълчавана или подменяна, пренареждана и осакатявана, за да ни обездушат и обезличат национално. Живеехме десетилетия с измислени и натрапени „правди“. Очевидни истини за знакови явления, събития и факти от близкото и далечното минало бяха табу. Повече от век те биваха премълчавани или преиначавани от мнозина учени и академици на чужда хранилка. Или биваха отричани и анатемосвани от църковни активисти, чиито командни центрове от столетия функционираха извън България. Българската академия на науките и Българската православна църква мълчаха. Родолюбците бяха държани „под око“. Но дойдоха времена, макар и не изкупили греховете си като птицата феникс, да се отърсим от цялата тази пепел.
През последното десетилетие на XX век от прашасалите кьошета на старите библиотеки и заключените сейфове се появиха факти и данни, които опровергаваха много от онова, което официално се учеше за българската история. Наизлизаха провокиращи въображението „тайни“, до които ние, обикновените българи, нямахме достъп дори. В ежедневието нахлуха интернет, социалните мрежи, дигиталният свят и поставиха живота на планетата в информационно общество. Изведнъж стана ясно, че знание не ни достига и сякаш сме осиротели. Но беше и очевидно, че винаги е имало и хора, които отдавна са знаели повече. Нуждата от дълбоко пречистване се изостряше, както и от преосмисляне на цялостния контекст на противоречивата и осакатена българска историография. Трябваше да се върнем много назад и да прохождаме отново. Да извървим непознати друмища, да асимилираме и да се доизграждаме. Налагаше се да преоценяваме същия онзи ХХ век, в който бяха останали младостта, въжделенията, невежеството и заблудите ни. Развенчаваха се исторически митове. Появиха се съвсем различни гледни точки и основания.
Постепенно бе опровергана от столетие внушаваната историческа „истина“, че през VII в. „шепа полудиви, кривокраки прабългари са се настанили в безлюдните земи на юг от Дунава, където заварили малобройни потомци от изчезналото старо местно тракийско население и заедно с тях, за много кратко време, са били погълнати и цивилизовани от миролюбиво и трудолюбиво славянско море“. Опровергаването на тази грубо съшита, очевидна глупост сякаш отпуши духа от бутилката. Професионални и непрофесионални историци и изследователи започнаха да преорават българската история. Оказва се, а ние не знаехме, че науката е разполагала с достатъчно данни, че от хилядолетия насам жители на Югоизточна Европа, Балканите и Мала Азия са били непрекъснато и си остават многобройните палеотракийски и тракийски предци на българите. Макар и под различни имена в древността, тяхното еднокръвно мнозинство винаги е живяло в своите тукашни плодородни земи – от памтивека и досега. Потвърдиха го всички изследвания на българския геном, осъществявани с помощта на най-съвременните научни методи и технологии. Но и това не помогна за промяна на натрапения, бетониран историографски модел.
Старите гърци и римляните са наричали местните разноименни, но със сходни и дори еднакви вярвания и обичаи народи „траки“, „скити“, „гети-готи“, „мизи“ и пр. Високомерно и презрително са ги пренебрегвали и като „варвари“. Откривахме, че за всичко това още в древността са разказвали Херодот, Тукидит, Страбон, Йосиф Флавий и още редица латински, византийски, арабски, арменски и пр. исторически извори. Беше достатъчно само по-внимателно да се прегледат и осмислят източниците. Ставаше ясно, че просветени местни царе и династии още в древността са повеждали елитни части от своите хора на изток и запад, (вж. Цицерон, Ариан, ирландските средновековни хроники в „Книга за създаването на Ирландия“ и др.). Да търсят пространство и общение с Бога сред другите народи. Пренасяли са през столетията и са обогатявали своята прадревна духовна и материална култура. И след много векове, натрупвайки богат цивилизационен опит, някои от тях отново са се завръщали „според родовото си право“ (вж. Анастасий Библиотекар) обратно в родината на своите древни предци. В земите на нашите прапрадеди, от памтивека населявани от еднокръвно местно мнозинство. Всичко това неведнъж се е повтаряло. Докато през VII в. с идването си на юг от Дунава Куберовите и Аспаруховите българи не са сложили край на едно епично историческо завръщане. За да се затвори накрая кръгът на хилядолетните преселения, да престане роенето и да се едини родът. Свещена кръвна и духовна енергия да потече в общ народностен, обединителен цивилизационен поток. И да се роди онова „средновековно културно чудо България“, което руският академик Лихачов нарече „държава на духа“. Автентично кръвно, духовно, обществено-социално и политическо обединение, градено столетия с мисия от високопросветени династии, които притежават най-светла родова памет. Памет за родово единение и историческа мисия на един от най-старите и многолюдни народи, част от които от I до VII в. е съществувал под властта на Рим, а друга, не по-малка, е живеела с традиционната си държавност и древни закони на север, на запад и на изток, на север и юг от свещената река Истър. Ставаше напълно ясно, че от могъщата държава България, с хомогенно население на три и повече морета, се е страхувала всяка империя.
От миналото изплуваха интересни картини на духовна приемственост и културно развитие, за които нямахме представа и не бяхме и подозирали. В стремежа си за истина и справедливост сякаш бяхме зомбирани и ослепели и не виждахме, че сме белязани. И че имаме наша автентична историческа даденост, която вече дори не разпознавахме. От тъмните бездни на заблудите и невежеството най-после започна да се надига най-грижливо потулваната истина. Не беше никак лесно да се осъзнае, че от богатия духовен харман от антични доктрини и от живите проповеди на апостолите Павел и Андрей по нашите земи се е родил сред местното тракийско население на Балканите още през I в. най-старият в Европа автентичен местен раннохристиянски възглед. Могъщ обединяващ възглед, произлязъл органично от древните местни духовни недра и развил се естествено в жилавите корени на тракийските традиции и предфилософската орфическа културна среда, откъдето е черпел ритуали и обредности, живи до днес. Излиза, че последователно, ревниво и акуратно е бил потулван същинският местен етно-културен процес. При това за много голям исторически период – чак до IX в. Защото благодарение именно на този процес през VII в. естествен етно-географски център и духовна „съдина“ на автентичния местен раннохристиянски възглед е станало едно от най-старите държавно-политически обединения в средновековна Европа. То е архивирало и доразвивало пребогатите местни културни традиции, свързани с много древна родова памет. За да се легитимира най-сетне еднородното местно население в дадените му от памтивека от Бога земи, както и неговата поредна историческа еманация в хронологията на света с името „българи“ и „България“.
Автентичният местен раннохристиянски възглед на това старо население е бил лукаво отречен и заклеймен от Константинопол и Рим още през 325 г. като „ерес“ и „зло“. Но макар и преследван, той се е съхранявал и доразвивал през вековете паралелно с официалните догми като устойчив израз и духовно свидетелство за древната култура и на правото на историческа независимост на местното население. Като такъв той се е разпространявал и в средновековна Европа по-отрано и по-често, отколкото знаехме, под различни имена. Средновековната Инквизиция, създадена именно заради него, го е свела до най-общото – „Българската ерес“.
Хилядолетия наред само жреците и царете са били „знаещата“ небесните тайни част от човечеството. Кръвни линии, забулени в мистика и легенди, са управлявали земния свят. Затова духовната среща на древнотракийските Дионисиеви мистерии и орфизма, източните митраизъм и зороастризъм с най-ранната християнска идея през I в. на Балканите е епохално събитие. То заслужава най-бляскава оценка и признание, а не вековно мълчание и преднамерена историческа мъгла. В резултат именно от тази ключова среща на богове и пророци много преди „съборния“ IV в. на Балканите около Черно море, Крим, Прикавказието, Приазовието и Мала Азия се е формирал автентичен местен раннохристиянски възглед. За първи път обикновеният човек е бил признат в духовния всемир. На Балканите се е появило ново мировъзрение и за „езичниците“, и „варварите“, според което всички хора са „равни пред Бога“ и имат право на живот в свобода, равенство, братство и любов.
Тази революционна тайна за свещените човешки права в Божия свят е била предавана от уста на уста и от баща на син столетия, най-първо сред многобройното местно тракийско население. Автентичен светоглед и върховен израз на доброто, тя именно на Балканите се е превърнала в местна религиозна доктрина и духовен носител на извисеност и нравствена мощ, характерни за още неопороченото от имперски амбиции ранно християнство. Най-богат духовен плод, роден от местните култови традиции и боговдъхновението на светите апостоли Павел и Андрей. Този възглед е съзрявал в естествената си тракийска среда от I в. до IV в., отначало сред просветени местни люде. Те са го доизграждали и препредавали на своите потомци – късноантичните и средновековните трако-българи, които са го разнасяли по света. Докато един нов имперски църковен елит не е присвоил през IV в. за себе си страната на „доброто“. И именно този „елит“ е провъзгласил автентичния местен раннохристиянски възглед, на многобройните тукашни хора, за „ерес“ и дело на „злото“. Така още тогава са били разменени нравствените полюси на духовните светове. Ранното християнство, неговите традиции и развитие за един толкова голям период – от I в. до IX в., по нашите земи са били отречени и потулени. Съществуването на автентичния местен възглед е било методично заличавано в името на агресивното ново имперско „добро“.
Доброто и злото, истината и лъжата. Много неспокойни души се трудят неуморно над тези понятия, в които има „тъмна“ и „светла“ страна. Добросъвестното им осмисляне ни отвежда все по-близо до истината за онова, което мнозина си мислят, че българите нямаме – национална доктрина и историческа мисия. От духовно-информационната банка „България“ ще продължават да излизат още и още премълчавани, заличавани, с векове забравени истини и поуки. Закономерният духовен процес е резултат – и неотменима същност – на онази „българска духовна спирала“, която неизменно ни води през изкупление към истинско единение. Така като ни изпълват с живот, съзидание и оптимизъм, но същевременно и с дух на деградация, на отрицание и песимизъм – доброто и злото, истината и лъжата живеят с нас в неизменен дуализъм. Защото двуполюсието е орисия на древния български род. Огнен код в неговата хилядолетна култова култура, обредност, религиозни традиции, бит и душевност. То се е превърнало в своеобразно българско двуначалие и народностна характерност.
Автентичният местен раннохристиянски възглед е имал дълга и поучителна историческа съдба. Преследван като „зла ерес“, столетия е бил премълчаван в угода на гръко-римските църковни и светски върхушки. Но със своите „свещени обреди и обичаи“ (вж. К. Рилски), той не е преставал да живее паралелно с имперската църковна догма през цялото Средновековие. Пътувал е дълго от IV в. до VII в. от земите на Малка Скития, Тракия и Мизия към Ломбардия, Южна Франция и отвъд Пиренеите. През тези три века натам са го пренасяли първо сердикийските „еретици боносианци“, после вези-готите и остро-готите на Аларих I и Теодорих I Велики, както и Алцековите българи като „боносианска“ и „полуарианска“ ерес. Историята го е забелязала чак през Х в. като „новоявила се старовремска ерес“ (вж. патриарх Теофилакт до цар Петър). И вече не е могла да го премълчи благодарение на големия духовен и политически подем на средновековна България. Защото в свещените земи на държавата, в която според Монтен „думите лъжа, измяна, предателство, недобросъвестност, скъперничество, завист и клевета са непознати“ (вж. Монтен, „Опити“), отдавна се е родил и е разцъфтявал автентичният източник на тези справедливи нрави. А от Х в. насетне той е щял да излети като кълбовидна мълния от родните балкански земи и да се превърне в най-забележителното средновековно движение, предхождащо европейския хуманизъм и Ренесанс. Но и в едно от най-вълнуващите и недоразгадани мистични явления с пъпна връв в дълбоката златна древнотракийска културна общност, органично свързано със съдбата на трако-българите. Този автентичен духовен „бацилус булгарикус“ е предтеча и генезис на всички религиозни, социални, културни и политически процеси, тайни общества и движения в пробуждащата се от Средновековието и от „тъмния век“ Европа. Формирал се още през апостолския I в. в земите на древните траки, той се е впечатал дълбоко в народностния дух, бита, празниците и фолклора на предците на българите. И е жив досега.
Ще припомня едно знаменито послание:
„Български приятели, не забравяйте, че вие сте най-древната от съществуващите днес културни нации. И то не само в Европа, но и в света. Миналото погълна Античността – древния Рим, Гърция и др., но България остана като жива отломка от древната европейска култура – най-древната отломка. И затова трябва да я съхраним, та днешна България да не бъде само последната отломка от миналото, но и първата от бъдещето. Първата култура, която ще прекрачи в третото хилядолетие и ще понесе културата към бъдещето. Българите тичат най-отпред с този факел, за да го запалят в третото хилядолетие. Нека не забравяме за това...“ (Д. Лихачов).
Тази книга излага мисли и разказва за богатия духовен харман, за светлите и тъмните вселени в душите на тези Богу мили и немили хора, наричани през времената „варвари“, „скитници“, „езичници“, „еретици“ или пък „сателити“ на Византия, Германия, Русия и пр. – все българи, анатемосвани и преследвани. Преосмисля имперски доктрини, делата на именити български владетели, както и приноса на някои византийски императори тракийци в полза на трако-българите. Търси истината за Юстиниана Прима и Българската охридска архиепископия. И във всичко открива приемственост. Открива я и в свещените мисии на легендарните жреци на Божието слово, рицарите на буквите – от Енох, Ной и Тир, Кадъм, Лин и Орфей, през Етикус Истер, Урфила и Йероним до Константин-Кирил Философ. Наднича в порутени раннохристиянски храмове, градени за първи път в Европа върху древнотракийски светилища, и почиства прахоляка в музейните мозъчни депа. Припомня важни археологически разкрития. Нашепва стари родопски, мизийски и тракийски песни, заслушана в далечното ехо на древни предания, архетипни народни митове и легенди, живи до днес. Представлява скромен опит да напомня за автентичния културен дух в хилядолетната българска духовна и историческа среда. Не утвърждава и не е апология на ереси, нито пък омаловажава българския религиозния ортодокс. Но не робува на никакви религиозни догми, идеологически и геостратегически подходи. Не е религиозен трактат, нито научен труд, но има по малко и от двете.
Защото е време да знаем повече – разбира се, многомилионна Европа отдавна знае, както и милиардната Азия, за онова, което всички наричаме „цивилизация“ и „духовност“. И че неизбродимите друмища на една сложна исторически и географски култура са непресъхващ източник на познание. Че са пътища разпознаваеми – каквито и да са: геополитически, глобални, търговски и пр. То тогава ще разберем, че те винаги и преди всичко са духовни, човешки, системни и едва тогава са станали „исторически“. И ако споменът за многообразния, богат, древен и екзотичен свят не е прекалено обременяван етнически, но просто е поучителна антропология, по-универсален и етнологически, то той ще ни осмисли и обогати в съвременния свят. Най-сетне да се научим да го приемаме като наше всеобщо човешко културно наследство. И да осъзнаем, че „пътят на коприната“ е път, който не води само от изток на запад, но и от запад на изток, от юг на север и от север на юг, от горе надолу и от долу нагоре – но винаги и непрекъснат. Тъй ще можем спокойно да приемем, че такава е естествено живата, вечната връзка помежду ни. Независимо от „стените“ всички ние винаги сме били, сме и ще бъдем на този „път“. Но само, както е рекъл Лао Дзъ – „Направи крачката, тя ще породи втора, втората трета, а третата – десет хиляди и всичко останало“.
Като осъзнавам това в размислите си за неизговореното българско минало, аз не мога да не съм оптимист. Ще се радвам, ако снизходителният читател го оцени. Размислите ми бликат от най-дълбоки кладенци и разказват моята история за моя народ.
18 март 2015 г., Варна
Историята, както драмата и романа, произлиза от митологията, в която линията между факт и фикция не е прокарана. За „Илиада“ например се казва, че всеки, който започне да я чете като история, ще открие, че тя е пълна с фикция, а който започва да я чете като фикция, ще открие, че тя е пълна с история.
Арнолд Тойнби
I.
Видимият и невидимият свят
...както на небето, тъй и на земята...
В различните проявления и форми на света и Вселената, в които живеем, въпреки разделенията и заблудите се крие нещо твърде общо и много, много старо. Изследвайки възникването на видимия свят, съвременната квантова физика с уравненията на Вернер Хайзенберг, Макс Борн, Волфганг Паули и „тълкуванието на Нилс Бор от Копенхаген“, с трудовете на Пол Дирак и Джон фон Нойман през 20-те и 30-те години на XX в. измества класическата механика на Нютон и води към изводи за съществуването на „изначална дуалност“ във Вселената. Дори отива по-далече и отвъд общата теория за относителността на Айнщайн, която изследва макросвета. Насочва вниманието към процеси, които протичат при т.нар. „елементарни частици“ в микросвета и към „дъното на измеренията“. За това „дъно“ засега се знае, че е 10 на минус 33 степен (т.нар. „предел на Планк“), където всичко „ври“ и „кипи“ – движи се, върти се, пулсира и пр. Доразвивана от най-новите изследвания на учени като Джон Бел, Стивън Хокинг и др. и в търсене на изворите на битието, науката вече знае за т.нар. „физически вакуум“ („празно пространство“ за материята, която познаваме), от който под формата на елементарни частици се е зародила първичната материя. Изчислено е, че в този „вакуум“ се намират невидими (около 25%) „тъмна материя“ и (около 70%) „тъмна енергия“. А на „светлата“, видимата за човека част от макровселената, се падат нищожните около 5%. Учените са забелязали още, че за разлика от видимия макросвят, в който пределната възможна скорост за придвижване на материалните тела е скоростта на светлината, в необозримия микросвят елементарните частици могат да се движат с безкрайно голяма скорост. Това поражда т.нар. „принцип на неопределеността“. Този принцип в квантовата механика насочва към съществуването на „мултивселени“ и към схващането, че едно тяло във всеки миг може да бъде навсякъде, тъй като във Вселената всичко е свързано („Теорема на Бел“, 1964 г.). Става ясно, че освен обмяната на енергия в четирите познати физически полета на видимия материален пространствено-времеви свят (силно, слабо, електромагнитно и гравитационно) съществува и слабо проучено от науката „информационно“ поле. Иде реч за измерение, или „поле“, където елементарните частици, независимо на какво разстояние се намират една от друга, „комуникират“, обменят помежду си информация с безкрайно голяма, свръхсветлинна скорост. Това са все процеси, при които не важат познатите закони за „време“ и „пространство“. С други думи, според най-съвременната космологична теория излиза, че загадъчното „информационно поле“ вероятно управлява мултивселените и се прехвърля от вселена във вселена. А това предполага процеси и структури без начало и без край. Теоремата на Бел е потвърдена експериментално. Фиксиран от човешкото око и съзнание, материалният свят е детерминиран и съществува като видими материални частици, предмети, тела и пр. Но ненаблюдавани пряко от човека, „частиците“, от които е съставен микросветът, се движат, въртят и се разпространяват като „вълни“. Казано иначе, в микросвета съществува изначално разнополюсие, дуализъм. Т.е. най-авторитетните учени на съвременния свят твърдят, че в космоса и мултивселената, където „ври и кипи“ от загадъчни, неизвестни на човека „материални“ и „нематериални“ процеси и явления, неизменно съществува „изначален дуализъм“. Всичко това звучи като завръщане към едно много старо, отдавна познато и оспорвано през голям човешки времеви период от схоластика и консервативни ментори познание. Дуализмът е определян и като „тъмна“ и „светла“ материя, като „тъмна“ и „светла“ енергия, като „материя“ и „антиматерия“, като „черна дупка“ и „бяла дупка“ и пр. В безкрайната Вселена елементарната частица съществува и се движи като „вълнà“, но в същото време тя е и „частица“. Макрокосмосът е детерминиран, видим „бял“ свят, а микрокосмосът е невидимият „тъмен“ свят.
Съвременната научна апаратура позволява да се прониква все по-надълбоко в материята и да се откриват явления, полета и измерения, които не могат да бъдат обяснени със съществуващите научни теории. Но откритията на квантовата механика недвусмислено отвеждат блестящи умове като Стивън Хокинг и др. до идеята за съществуването на „висш разум“. Самият Айнщайн през 30-те години на ХХ в., вероятно по същите причини, е бил впечатлен от космогонията на Петър Дънов, за да го нарече възторжено веднъж в радиоефира на Франция „най-големия философ на нашето време“.
„Душата на човека прониква неговото тяло. Тя прониква сърцето, ума му, но е същевременно вън от тях. Тя прониква целия космос, но е същевременно извън космоса. Душата е повече от всичко, което можем да си представим. Тя не може да се опише с думи. И когато се говори, че Бог живее в човек, подразбира се неговата душа. Обиталището на Бог не е човешкото сърце, нито човешкият ум, а човешката душа“ (Петър Дънов).
Големият български мистик вероятно е знаел за физическия вакуум и за информационните полета и че едновременното съществуване на дух и материя е дуализъм, съответен на дуализма в макровселената и в микрокосмоса. Знаел е също, че този дуализъм лежи съответно и в основата на цялата съвременна физика, защото той съществува както в духовните, така и в материалните сфери.
Трябвало ли е наистина да се разделя познанието на „духовно“ и „материалистично“? И защо въпреки знаменитото предупреждение от XVI в. на Филип Ауреол Теофраст Бомбаст фон Хохенхайм (по-известен като Парацелз) „не разделяй познанието“, век по-късно, от Декарт нататък, и въпреки Кант и Нютон това опасно „разделение“ все пак е било превърнато в догматичен факт. Но ето че съвременните учени през XX в. и XXI в. намират все нови и нови теоретични и експериментални доказателства за една универсална и непосредствена връзка между отделните области на науката и познанието, както и за онова, което ги свързва. Този процес е набрал скорост през втората половина на XVIII в. и началото на XIX в. след Кант, откогато е прието да се говори за две главни течения в науката на Просвещението – „рационалистично“, което започва с Декарт (1596–1650), и „емпирично“, водещо началото си от Джон Лок (1632–1704). „Емпиризъм“ и „рационализъм“ упорито са се конкурирали, докато в края на XVII и началото на XVIII в. не се е появила Нютоновата физика, в която математическият рационализъм и емпиричното изследване най-сетне са тръгнали ръка за ръка. Тъкмо Имануел Кант е постигнал синтез между „рационализъм“ и „емпиризъм“ в трите свои „критики“ и особено в знаменитата си „Критика на чистия разум“, 1871, както и един нов и задълбочен „кантиански“ дуализъм. Той се характеризира още със знаменитата доктрина на Кант за „феноменалния“ и „ноуменалния“ свят, в която строгият мислител от Кьонигсберг е нарекъл „ноумен“ „скритата същност“ на предметите и явленията, постигана чрез процесите на дълбокото им изучаване, осмисляне и умозрително съзерцание. Докато „феномен“ той нарича резултата от въздействието на предметите и явленията върху органите на чувствата и най-външното проявление на нещата, приемано погрешно за тяхна същност.
И ако сега излезем от научните сфери и надникнем в традиционните български светове, във фолклора, обредността, празниците и обичаите, ще видим, че народната памет съхранява от дълбока древност дуалистичния дух и характерности и до днес.
„Има доста категорични сведения от авторитетен автор като Теофилакт Охридски от XI в., който носи титула „Български архиепископ на Охрид“, макар и да е бил византиец: „Българите служеха на Слънцето, Месечината и други звезди“. Тези астрални култове ни навеждат по-скоро към иранските божества, към соларните култове, към зороастризма“ (Проф. Г. Бакалов, док. филм. „Кои сме ние българите“, I ч., 2008).
Йоан Екзарх (IX в.) разказва в „Шестоднев“:
„...[българите] представят Слънцето и Луната като братя, които царуват над света – Слънцето през деня, а Луната през нощта...“
Основен герой в свещената книга на зороастризма „Авеста“ е царят мъдрец Ийм, който според авестийската традиция е бил „първият цар на земята, поставен от Бога“. Името „Ийм“ може да се преведе от авестийски като „двойка“, или „близнаци“. Някои учени твърдят, че най-древният индоевропейски мит разказва за братя „близнаци“, синове на Слънцето. В автентичните текстове на родопските народни песни от сборника „Веда Словесна“ може да се види, че именно цар Ийм е действащ персонаж в обредите на траките-беси-българи, артикулиран като „Има-царе“ (вж. „Веда Словесна“, т. I, с. 127, Санкт Петербург, 1881 г.).
Приема се, че Зороастър е живял около XIV в. пр.Хр. По същото време се предполага, че е живял и Орфей. Напълно възможно е това да се е случило и още по-рано. Но е сигурно, че орфизмът и зороастризмът носят дуалистичен дух и са дали отражение върху християнството и другите религии. Те са белязали силно и вярванията, народностния характер и манталитета на българите. Въпреки консервативността на ортодоксалната църква много български обичаи и празници, останали от древните тракийски предци, са оцелели във времената. Те все още съществуват, съхранявани с търпелива мъдрост от местните хора, заедно с християнската обредност, без да ги делят. Като живи доказателства за многовековна устойчивост и органична връзка на българите с дуалистичната тракийска духовна доктрина и със зороастрийския дуализъм могат да бъдат посочени редица местни празници като Еньовден, Сирни Заговезни, Кукери, Нестинари и др. Древните духовни знаци на българските предци са запечатани дълбоко в народностния бит, душевност, обредност и фолклор. Те пътуват през времената, сякаш от вселена във вселена. Както българите са отивали и са се завръщали, преминавайки през високите планини на древната Балхара, където преди много столетия се е бил родил, проповядвал и умрял великият източен пророк Заратустра. Това личи от многобройните археологически находки из обширните земи на Дунавска, Волжка и Стара Велика България – от Тибет до Адриатическо море. Личи и в миналото, и сега. И до днес щом по тези земи се запролети, местните хора традиционно обкичват с бяло-червени мартеници клонките на разцъфналите дървета за берекет.
Мартеницата е уникален български символ на плодородието, живо съешаване и единство на противоположностите. Архисимвол на мъжкото и женското начало, те са персонализирани в народните предания като „Бе-ро“ и „Ма-ре“, „Пижо“ и „Пенда“ и др. Ревниво са пазени през хилядолетията и са останали непокътнати в устната българска реч и традиция като най-интимно обръщение на жената към мъжа с „бе“ (от Бе-ро) и на мъжа към жената с „ма“ (от Ма-ре). Мъжко и женско, заредени с автентична еротика, но и с атавистичен свян, че е неприлично да се говори и да се разголват неща, които са „дело на сатаната“ и на „долния“ свят, където се „мърсува“. Същата онази еротика, която упорито липсва (вероятно по тази причина) в текстовете на народните песни и дори в класическата българска литература. И същият онзи типично български свян, при който човек направо поруменява, знаейки всъщност какво буре с барут се крие зад него. Все резултат от „горното“ и „долното“, „светлото“ и „тъмното“, „празника“ и „делника“, „доброто“ и „злото“, „видимото“ и „невидимото“ в светлите и тъмните вселени на българина. Защото той много отдавна знае за съществуването на добро и зло и умее да живее с тях. Знае и космическите закони за онова, което става в „горния“ и в „долния“ свят. Все в името на трудния, но светъл избор – „доброто“.
Зъмъчи съ Бужа Майкъ
Уд Игнажден ду Коледъ
Дъ си дубий „бялъ Богъ“...
Дубилъ гу нъ Коледъ...
(бълг. народна песен)
Древното „знаене“ вероятно се е оказало важна предпоставка местните траки лесно да възприемат добрата вест „Христос воскресе из мертвих“, която светите апостоли Павел и Андрей са разнасяли в техните земи през I в. В тези древни тракийски земи, макар че по онова време са били римски провинции, местните хора отдавна са знаели от Дионисиевите мистерии, от Орфеевото учение и от проповедите на Залмоксис за Възкресението. И са очаквали добрата вест. Тяхното отдавнашно „знаене“ вероятно им е помогнало лесно да формират свой, автентичен местен раннохристиянски възглед, изкусно вплетен и върху стария орфически и сходния, отдавна познат и само привидно далечен космически зороастрийски „дуализъм“. Неслучайно българските народни песни и приказките, празниците и обредите, живата реч и фолклорът изобилстват с образи като „Белъ Богъ“ и „Църнъ Богъ“, „Бел овен и Църен овен се бият – за Горната и Долната земя“, „Добър юнак с Добра коня убива ламята“. Както и изрази като „видя бял свят“ или „влезе в черната земя“, „от злото произлиза само зло, от доброто – само добро“ и пр. и пр. И до днес българинът „изпълнява“ един много древен „магически“ ритуал. Като му се случи нещо хубаво, късметлийско, празнично и светло, той „чука на дърво“ – „да не чуе дяволът“. А като се случи лошото, клати мъдро глава: „Е, след лошото идва и доброто“. Това не е народно празнодумие, нито примиренчество, а нещо друго. Българският дух е хилядолетен и хармоничен. Той е мъдър и смирен. Именно затова възникването и утвърждаването на средновековния дуализъм нито е станало „внезапно“, нито е „загадка“. Той е сложен и непрекъснат процес, резултат от вековна приемственост и здрав народен разум. Зареден с извечна духовност и мъдра философия, той представлява закономерна цивилизационна проява на древния духовен код на българите, техният видим и невидим свят.
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.