Ангел или демон. Летопис за Стефан Стамболов
Чети в библиотеката- Издател: Лексикон (стар)
- Жанрове: Художествена литература , Романи и повести , Исторически романи
- Страници: 179
Романът на писателя Александър Томов търси отговорите!
Книгата-летопис започва с едно от най-кървавите и зловещи убийства в европейската история - убийството на Стефан Стамболов, на „Балканския Бисмарк“, както го наричат по онова време, на министър-председателя, довел до небивал възход и разцвет в края на ХІХ век собственото си отечество България...
Стамболов умира в неистови мъки от раните си, ала най-голямата мъка е в душата му, в която отеква един въпрос:
АНГЕЛ ИЛИ ДЕМОН
е бил през целия си съзнателен живот,
който е посветил на
НАЦИЯ и ОТЕЧЕСТВО
Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
П Р О Л О Г
Тоя летопис започва с едно от най-кървавите и зловещи убийства в европейската история, убийството на прочутия Стефан Стамболов, на „Балканския Бисмарк”, както го наричат по онова време, на министър-председателя довел до небивал възход и разцвет в края на ХІХ век, собственото си отечество България.
23 юли 1895 година. Около 7,30 часа надвечер.
Един файтон върви по улица „Раковски”. В него са двама мъже – Стефан Стамболов и приятелят му Димитър Петков. Неочаквано край тях отекват изстрели. Файтонът неочаквано спира.
- Бягай, загубени сме! – крещи на приятеля си Стамболов.
Скача от файтона и побягва назад, към „Юнион клуб”. Петков се опитва да скочи след него, ала в тоя момент файтонът внезапно потегля и той пада на земята.
Докато тича Стамболов е застигнат от трима от убийците си, повален е на тротоара и започват да му нанасят десетки рани с късите си турски ножове по главата, тялото и ръцете, с които Стамболов си пази очите.
Стамболов, все още жив, стене на тротоара. Опитва се да се надигне. Обезобразен тръгва.
После три дни умира заобиколен от най-близките си. Умира в неистови мъки от раните си, ала най-голямата мъка е в душата му, във великата му безбрежна душа, в която отеква един въпрос – с какво е заслужил това зверско отмъщение и тази неописуема омраза на част от българския народ, както и следващия, който напоследък постоянно го мъчи.
АНГЕЛ ИЛИ ДЕМОН е бил през целия си съзнателен живот, който е посветил на НАЦИЯ и ОТЕЧЕСТВО.
Този летопис ще се опита да даде отговора на една безпримерна по своята сложност драма, в която е вземал водещо участие, не само Стамболов, но и целокупния български народ, без който тая драма би била невъзможна.
ГЛАВА ПЪРВА
1.
Прочутият хан на бащата на малкия Стефан, дядо Никола, в Търново, на баждарлъка (мястото, дето се влиза и излиза от града).
Есента на 1861 година.
В хана влиза пътник.
- Една стая за сам човек – казва на ханджията.
Малкият Стефан, стои до баща си и гледа непознатия.
- Иди му покажи на новодошлия малката стаичка горе, с едното прозорче – казва бащата на Стефан. – Откъде идете, ваша милост?
- Търговец съм на коне от Силистра, джамбазин – показва пътникът редовното си тескере. – Славов, Николчо Славов – представя се и смига на зяпналия го Стефан, който не може да откъсне поглед от странния пътник.
- Иди поднеси кафе на гостенина след като се настани – заповяда бащата на сина си и се залисва по другата работа в хана.
След малко дребничкия Стефан носи подноса с кафе към стаята на новодошлия. Влиза вътре и наново зяпва. Гостенинът е поседнал на тясното миндерче, извадил е от торбата си тамбура и потяга струните й.
- Виждал ли си такова нещо някога? – пита той малкия Стефан.
- Никогаш – завърта глава детето.
- Това е мойта тамбура. Аз й викам „булгарина”. Слушай сега, мойто момче – настройва окончателно гостенина „булгарината”, засвирва и запява.
Стефан го слуша и гледа смаян.
Гостенинът пее песента за Чавдар войвода. Гласът му е топъл и хубав, а песента за Чавдар войвода, направо се забива в душата на малкия Стефан. Никой друг не го е очаровал така, както този гостенин с неговата „булгарина”.
- Ще станем с тебе приятели – казва му новодошлия – когато свършва песента – а сега, мойто момче, остави подноса с кафето и ме остави сам, щото чакам едни гости...
Стефан с нежелание оставя подноса с кафето и напуща стаята, а в нея веднага нахлуват гостите на новодошлия и почват с него задушевен разговор. Стефан проявява за момент любопитство, ослушва се отвън край вратата, ала нищо повече не долавя и си тръгва.
В следващите няколко дни той скрито наблюдава странния гост в хана на баща му – как още на разсъмване оседлава коня на двора, как тръгва за някъде и как надвечер се връща. А сетне се настанява в хана, хваща тамбурата и пее пред очарованите посетители своите песни, все за някогашни вехти войводи – от Чавдар и Мануш, до войводите Стефан и Драган. До късна нощ, с някои от тия посетители после си хортуват горе в стаичката, но малкият Стефан не може да го чуе и разбере. Докато една вечер наново носи подноса с кафето за гостенина и отведнъж дочува на висок глас разправията в нея.
- И сетне? – пита от слушателите странния гостенин.
- Сетне ли? – повишава тон той. – Сетне на пролет, ставаме, идваме в Търново, изколваме турските заптиета, превземаме града и прогласяваме нашето българско царство.
- Е-хей – викат останалите слушатели в стаята, а малкия Стамболов неочаквано започва да трепери.
После решително се покашля, за да предупреди и влиза с кафето върху подноса. Гостенинът в стаята го гледа подозрително.
- Сега ли дойде за кафето, Стефано – пита го след това.
Стефан мълчи, гледа го право в очите и продължава целия да трепери.
- Сега ли дойде, бе, момче? – пита го за втори път онзи.
- Преди малко – отвръща му Стефан решително. – Чух и разбрах всичко – добавя, не откъсвайки погледа си от онзи.
- Какво си чул и какво си разбрал! – надигна е смаян онзи. – Казвай бе, копиле!
- Чух и разбрах всичко, но не се бойте, няма да кажа на никого, даже и на баща си – казва им с такъв тон малкия Стефан, че всичките в стаята се шашват от твърдостта на това осемгодишно дете, което говори като зрял мъж.
- Наистина ли, мойто момче – попита го пак онзи.
- Наистина – отсича Стефан и млъква.
После странния гост изведнъж изчезва от хана на баща му, а една вечер Стефан чува какво си говорят – посетителите в кръчмата.
- Чухте ли – обяснява един от тях на останалите. – В Етърското усое, се появили разбойници, чийто предводител бил нашия свирач на тамбура, Никола, който прогласил българското царство...
- И после! – питаха го в един глас слушателите.
- После турците ги изловили всичките, а на нашия тамбураш на „булгарина” му отсекли главата и я побили на кол.
- Не думай! – свиват се слушателите до един от новината, а сълзите на малкия Стефан сами потичат по лицето му. Скрива се в един ъгъл на хана и горчиво се разридава.
Това е първият му допир със смъртта и с жаждата му за свобода. Той пронизва завинаги душата му.
Никога няма да се примири с робството. Готов е да умре, но да не се примири...
Вече е четиринайсет годишен, когато славната чета на Хаджи Димитър и Стефан Караджа е разбита в Стара Планина, а една малка част из нея изловена и преведена през Търново. Юнаците са завързани като добитък, с въжета. Целият град е излязъл на Марно поле да види страшните „комити”. Улиците са препълнени и задръстени. Конвоят едва си пробива път.
- Водят четниците на Хаджи Димитър и Караджата – шушнат помежду си българите. – Милите, виж само как са ги претрепали и нарязали, поганци недни, проклети да са ...
Ала никой не смее нависоко да издигне глас. Само шушнат и се гледат помежду си.
В това време момчето Стефан бясно си проправя път през тълпата.
- Де са четниците? – пита. – Отпреде ли са?
- Ей ги, бе, момче – сочи му ги най-сетне един из тълпата.
- Да, зърнах ги най-сетне – кима Стефан.
Доближава се безстрашно до конвоираните, спира се пред първия от тях и ненадейно извиква.
- Живейте юнаци, ще ви последваме.
Всичко става така ненадейно, че турския конвой въобще не е в състояние да реагира.
- Как ти е името? – пита след това Стефан четника.
- Ангел Обретенов – отвръща му той.
- Ще ви последваме – повтаря Стефан и изчезва в тълпата преди да успеят да го арестуват.
- Бъди благословен, юношо – прошепва четника след Стефан и брадясалото му лице се отразява от тиха усмивка.
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.