Фиалата на жреца
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Литература за деца и юноши
- Художник: Славчо Славчев
- Страници: 194
Тодор Каракашев е един от най-известните автори на приказки, разкази и стихове за деца. Пространно познава света на днешното дете, любопитството му, желанието му да се докосне до непознатото, да прави открития, да помага на нуждаещите се, да участва в приключения, да бъде състрадателен.
Новата му книга – „Фиалата на жреца“, е романтично повествование, в което паралелно са разгърнати приказно и реално, приказни и реални са героите в него, които в развитието на действието предприемат рискове и постъпки, за да постигнат благородната си цел – да спасят от крадци и разбойници свещената чаша.
Сюжетът на романа е изпълнен с интригуващи приключения, опасни действия, с приятелска загриженост и всеотдайност въпреки някои спречквания и несъгласия при вземане на решения в екстремални ситуации. Тодор Каракашев умее да заплита – и разплита, интриги, да създава напрегнати моменти, за да изпита смелостта и лоялността на участниците в случващото се, да създава подходяща атмосфера, тайнствена и магична при определени обстоятелства.
Тънкото и незлобливо чувство за хумор внася особено настроение и в най-критичните моменти от поведението на героите.
„Фиалата на жреца“ приковава вниманието на читателя още от първите страници на книгата. Приключенията, към които се втурват Мила, Мърхо, Големия Търбух и останалите епизодични герои, са подчинени на хуманната идея – да се спаси от крадци и бандити една уникална находка – фиалата, задигната от тях от музея.
Образите на тримата водещи действието герои са привлекателни с неподправената си детска наивност и чистота, с дребните хитринки, с приятелската преданост, с чистосърдечното си по детски поведение. Романното повествование на Тодор Каракашев е особено необходимо днес, когато духовното е превзето от посредствени екшъни и пълни с насилие жестокости. Тодор Каракашев е изпълнил в най-висока степен художествено пълноценно поставената си идейно-естетична задача. Получило се е по дух на настроение изключително интересно четиво за малки и големи читатели.
Виж повече...
Фиалата на жреца
Тодор Каракашев
Неочаквана среща
Представете си, че сте навън в най-голямата жега. Ако е по ваше желание и се намирате, да речем, на плажа – добре, гледате как вълните се плискат в краката ви и единствената ви грижа е да изберете между сладоледа и кòлата, а отгоре ви пази чадър, то тогава не само се примирявате, но дори ви е приятно. Ако обаче ви се налага да се връщате от магазина (където са ви пратили противно на волята ви), тогава изобщо не сте за завиждане.
– Къде си ме помъкнала в тая гущерина? – възмущаваше се котаракът.
„Дори да е грешка, тя е направо очарователна!“, усмихна се мислено Мила. „В горещината само гущерите се чувстват добре.“
Но вместо това отговори:
– Ако си забравил, сам тръгна с мене.
– А ти защо не ме спря?
Мърхо си е Мърхо. Винаги мислеше, че е прав, а когато номерът му не минаваше, прехвърляше вината на другите. Най-често на момичето.
– Не можеш ли да ходиш по-бързо? Ще изтървем „Убийство в чекмеджето“.
(Ако сте имали възможността да прочетете предишната история2 за Мила, ще си спомните, че тя смята криминалетата по телевизията за нещо супер яко, най-вече ония, дето започват с една червена точка и числото дванадесет. И ако от време на време все пак се излъже да отвори някоя книга, то тя със сигурност пак ще е криминале. Но и да не сте я чели, така и така вече го знаете.)
– Предпочитам „Шоуто на Близалка“. – каза Мърхо.
– Само глупак би гледал това шоу. – отвърна му Мила.
– И ти го гледаш.
– Когато не дават нещо по-интересно. А ти ако не побързаш, ще изпуснем и двете.
Всъщност и на двамата не им се бързаше. Още нямаше пладне, но вече беше станало толкова горещо, че асфалтът започваше да се размеква, а мухите ги мързеше да летят. И момичето едва се тътреше, докато в краката ѝ, както обикновено, се пречкаше нейният капризен котарак, Мърхо. Къде без него?
Сигурно така я карат
бедуините в Сахара.
Да, но там минават мили
качени върху камили.
А при нас камили няма,
има заповед на мама.
Леле, само като зина:
„Бягайте до магазина!“
Тръгнахме, какво да сторя,
няма с майка си да споря.
Само че въпросният магазин можеше да почака. Защо пък не? Майка ѝ бе на работа и щеше да се върне чак вечерта.
А къде може да се види нещо интересно, ако не по залепените обяви, където между рекламите за курсове по йога и поправка на покриви и олуци, понякога се срещат и неочаквано интересни неща. Точно една такава неочакваност привлече вниманието на Мила. От нея се разбираше, че градската библиотека ще представи изложба на експонати, открити по тукашните места. Колкото до самата изложба, не че обещаваше нещо сензационно, но в обявата, между другото, ставаше дума за златна фиала на древен тракийски жрец. Мила обичаше историята щом ставаше въпрос за загадки и приключения.
– Извинете, и вие ли се интересувате от артефакти? – въпросът на Мила бе отправен към човека до нея, който се блещеше към обявата и беззвучно мърдаше устни, сякаш сричаше.
– Само не ми говорете за факти и доказателства. – странно отговори той.
Мила не го разбра, затова побърза да смени темата.
– Сигурна съм, че ще бъде много интересно. Тука пише, че сред експонатите ще има и златна чаша, използвана от траките при жертвоприношения.
– Това ли пише?
– Не можете ли да четете? – учуди се момичето. – Пише и че който притежава фиалата, се сдобива с неподозирана сила и умението да влияе на другите. Интересно, нали?
– Та кога, казваш, e това?
– Ако питате за изложбата, ще се открие в началото на следващата седмица.
– Няма значение. Тези неща са далече от мене. – измърмори непознатия.
– Сигурно гледате за покривите?
– Какви покриви... о, да, трябва да правя ремонт на къщата.
– Видях някъде и такава обява. А, ето една... – обърна се Мила към непознатия.
Но там нямаше никой. Сякаш се беше разтворил във въздуха.
– Искаш ли да ти кажа нещо? – обади се по някое време Мила.
– Сега не ми е до тъпите ти идеи. – отвърна ѝ котаракът.
– Мислех да ти предложа да отскочим до гората, но щом не искаш, няма да ти го предлагам.
– Опитът ми показва, че когато съм те послушал, винаги ми се случва нещо... не знам как да го определя.
– Предполагам, че искаш да кажеш – гадно.
– Да.
– Все пак какво решаваш накрая? – продължи да го пита тя.
– Аз очаквам, че ти очакваш да кажа – да. Е, чу го, макар и много, много тихо.
– Оцени красотата на природата и ще си промениш мнението.
– Изобщо не искам да си променям мнението. И знаеш ли защо ще те послушам? Не че се надявам на някаква интересност, но там поне е свежарско. А аз вече ще пукна от жега.
Преди да продължим да надничаме в историята, трябва да направим едно пояснение, тъй като човек, който никога не е идвал по тези места, не знае колко са красиви или още по-лошо, да изгуби интерес. Работата се състои в това, че точно в гората се разигра една, на пръв поглед, неочаквана случка, която, както ще се убедим, ще има важно значение за всички по-нататъшни действия. А защо точно сега, отговорът е не по-малко лесен. Нали вече казахме, че странностите следваха момичето, където и да се намираше. А сега то се намираше в гората, наречена от незапомнени времена, Черна.
Самата гора не беше много далече от града. Най-много на двадесетина минути пеша, а с колело и още по-малко. Децата често ходеха там да играят. Досега не бе имало случай някое да се е изгубило или пък да е пострадало в нея.
Родителите на Мила често я водеха там като малка. Постепенно момичето истински я заобича, а веднъж даже ѝ посвети и стихотворение.
Но сега бяха попаднали на място усойно и съвършено непознато. Може би това си беше нещо нормално, гората никъде не е една и съща. Наоколо цареше дива пустош и тишина, която този път ги потискаше по някакъв необясним начин. Струваше им се, че въздухът мирише на опасност. Чак не им се говореше, което направо си беше невероятно и за двамата. В този момент щяха да са щастливи дори ако чуеха рева на тигър или бръмченето на зъболекарска машина. И тогава наистина чуха. Бяха гласове на хора. От думите им разбраха, че не са на някакви случайни излетници.
Смисълът на онова, което чуваха, накара двамата да замръзнат на място. Мисълта, че може така да им се е сторило, отпадаше от само себе си, защото една и съща мисъл да хрумнеше едновременно на двамата, изглеждаше направо невероятно. Гласовете идваха някъде отблизо, но дърветата пречеха да се види каквото и да е. Това, между другото, не ги правеше по-малко застрашителни.
– Имам чувството, че нещо не е наред. – прошепна Мила.
Мърхо нищо не каза, само уплашено се оглеждаше насам-натам. Сигурно вече съжаляваше, че е послушал приятелката си.
– Научих от сигурен източник, – обясняваше някой – че в бибилютеката ще има изложба.
– На какво изложба?
– Бе, на някакви си скъпоценности.
– Какво е това библи... либе... тека... как ти се объвна езика да го кажеш? – човекът явно не беше разбрал за какво точно му говорят.
– Там, където има много книги. – отвърна първият.
– Аз никога в живота не съм дъвжал книга. Хич не ми и твябва.
– Някои казват, че и книгите били съкровище, ама не вярвам. Това са си чисти глупости от хартия.
– Спрете да спорите! – чу се нов глас, който определено звучеше по-авторитетно от предишните. – А ти, Откачалка, давай по същество.
– Заедно с другите скъпоценности, там щяло да има и една специална чаша от толкова стари времена, че чак умът ми не го побира.
– Какво не ти побира – за чашата или за времената?
– За чашата, разбира се.
– И какво толкова ѝ е специалното?
– Добре де, ето какво научих. Споделям ви го като пред приятели.
– Едва ли ще се намери такъв. Ще пукне от възмущение още преди да си му разказал и половината от онова, което си научил.
Говорещият пропусна последните думи покрай ушите си и продължи:
– Чашата била на поп, жрец по древно му и правел с нея нещо като... абе, като магии. И който пиел от нея, после добивал сила и власт над останалите хора. Представете си само ако я продадем на някой от ония, дето ни управляват – я кмет, я депутат, я министър. Ще може да върши каквото си иска...
– Те и сега го пвавят.
– Да, но тогава никой няма да ги контролира, а накрая пак ще излязат чисти като света вода ненапита. Или пък я шитнем на някой вманиачен колекционер, дето се чуди как да си харчи парите.
Работата изведнъж загрубя. Просто Мила беше споделила информация за фиалата в неподходящо време с неподходящия човек. Това можеше да повлече след себе си сума ти нежелателни последствия. И не само, че можеше да се случат, ами те направо бяха започнали. На всичко отгоре събитията заплашваха да се развият неконтролируемо или, както съвременно се изразяват по любимите филми на момичето, да излязат от контрол. Да, скъпи мои, нещата така се подредиха, че вече изглеждаха по-объркани от всякога.
– Направо е върхът! – възкликна един от ония.
– Освен това променя коренно плановете ни. От този момент основен приоритет3 ни става чашата.
– Тогава да свършваме, че в гората и дърветата имат уши.
– Ако някой вазбеве за това, ще твябва да го убием.
Макар че разговорът достигаше до героите откъслечно, те все пак чуха заканата за убийство. Нека обаче никой не си мисли, че двамата тутакси са се ужасили от такива думи или, както се казва на съвременен език, са сдали багажа.
– Отпред има някакви типове. – прошепна Мила.
– Разбрах. – също така тихо отвърна котаракът.
– Какво ще правим?
– Ще чакаме, но преди това ще се скрием...
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.