Драконът от Луалаба
Чети в библиотеката- Издател: Лексикон
- Жанрове: Научна фантастика , Романи и повести
- Страници: 227
Петър Бобев е български писател, автор на приключенски, научнофантастични и исторически разкази, повести, новели и романи, на приказки и други литературни произведения. Започва да пише четиридесетгодишен. Първите му произведения са приказки за дъщеричката му Ани. Отпечатани са първо в редактираното от Ран Босилек списание „Дружинка“. Работи с Ангел Каралийчев и Атанас Далчев. Петър Бобев е автор предимно на юношески приключенски романи със силни фантастични и/или исторически елементи. Разнообразието на теми в произведенията му е голямо – подводният свят, древни цивилизации, праисторически същества, екзотични места, теми от историята на България. Бързо става един от най-популярните писатели за юноши в България. Петър Бобев е награждаван нееднократно, а през 1994 г. е удостоен с националната награда за детска литература "П. Р. Славейков".
Романът е своеобразна българска версия на две от най-великите творби в световната литература: „Рудниците на цар Соломон“ на Хенри Райдър Хагард и „Изгубеният свят“ на Артър Конан Дойл. Бобев увлича читателя в няколко от любимите си сюжета – дивата природа, „изчезнали“ животински видове, търсене на легендарни богатства. Сред основните действащи лица отново има българско присъствие – ученият Наумов и неговата дъщеря Люба, които се забъркват в поредица от критични ситуации. Без никаква излишна претенциозност авторът успява за пореден път в сладкодумния си стил да ни запознае и с различни представители от флората и фауната на джунглата. Във фокус попадат цели двама представители на митичните същества „шипекве“, за чието откриване и до днес продължават да се организират експедиции в най-труднодостъпните райони на Африка. Предполага се, че това ще бъде толкова забележително събитие в зоологията, колкото преоткриването на рибата латимерия (целакант, ръкоперка) край бреговете на Южна Африка през 1938 г. „Драконът от Луалаба“ за пореден път доказва, че родната ни приключенска литература има един неоспорим лидер – Петър Бобев.
Виж повече...Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
От уста на уста се носи легендата за Огнената пещера, закътана някъде сред непроходимите джунгли край река Луалаба в Африка. Преданията разказват, че стените ѝ са от злато, тонове самородно злато се валят по нейния под. Примамени от това златно видение, безброй смелчаци и отчаяни авантюристи навлизат в джунглата и никога повече не се връщат. Страшни опасности пазят баснословното съкровище. Наоколо живеят черни гиганти, които убиват всеки чужденец, гората гъмжи от хищници и змии; комарите пренасят смъртоносна треска, а в самото езеро пред пещерата дебнат на стража чудовищни дракони. Но по-страшно от всички опасности, според преданията, е проклятието на Огнената пещера. Всеки, който попадне в нея, всеки, който се докосне до златото, умира. Умира, поразен от тайнствена, мъчителна болест. Това е Проклятието – говори легендата. Проклятието на робите, които са изравяли златото и умирали под бичовете на господарите.
Само един човек успява да се върне от Огнената пещера. Но се връща тежко болен, умиращ. И бърза да съобщи за намереното богатство на първия срещнат, на престъпника Зигфрид, успял да се укрие от правосъдието в дебрите на Конгоанските джунгли. Умиращият заклева Зигфрид да намери сина му, с когото да подели златото. Но Зигфрид не желае да дели. Със своя съучастник, мулата Жозеф, той убива нещастния вестител и тръгва да дири съкровището. В същия миг се заражда и скритата, коварна борба между двамата съучастници, решени да се унищожат един друг веднага щом намерят златото. Но синът на убития, храбрият ловец на живи зверове, Анри, научава за смъртта на баща си и се спуска да догони убийците, за да отмъсти...
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.