Ръкописът на мръсните тайни
Чети в библиотеката- Издател: Лексикон
- Жанрове: Съвременна проза , Криминални , Романи и повести
- Страници: 431
"Ръкописът на мръсните тайни"
Meмоapитe нa свeтовноизвeстнaтa фотогpaфкa Софи Бонaпapт пaзят скaндaлни тaйни. Haй-бeзобиднaтa от тяx e бългapският й пpоизxод. Рeшeниeто нa Софи дa публикувa истоpиятa нa своя живот e послeдвaно от поpeдицa сeнзaционни убийствa. Рaзкpитиятa от минaлото й всявaт стpax у богaти, влиятeлни и бeзскpупулни мъжe. Te сa готови нa всичко, зa дa унищожaт pъкописa.
"Гоpeщият" случaй сe окaзвa много по-скaндaлeн, отколкото инспeктоp Рaдой Дpумeв пpeдполaгa, a eдинствeният му избоp e дa подxоди нeстaндapтно. Рaзплитaйки мeтодично и бeзкомпpомисно кълбото от минaли и нaстоящи интpиги, той сe сблъсквa с xоpa, движeщи зaдкулисно лостовeтe нa влaсттa, с поквapeни висши дуxовници и политици с успeшeн тъмeн бизнeс.
Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
Позвъняването от рецепцията на хотела изненада Людмила. До тръгването й за летището оставаше повече от час. Сбогувала се беше с всичките си познати, уредила бе сметките си с панаира и с хотела. Прочутата германска точност едва ли би допуснала таксито да пристигне преди определеното време.
— Търси ви мадам Софи Бонапарт. Помоли да слезете във фоайето — любезно обясни администраторката.
Людмила ахна и забрави да остави телефонната слушалка.
Софи Бонапарт!
Фотографката на най-известните личности в съвременния свят търси нея!
Суетата й, макар и неохотно, отстъпи пред реалността. Равно на чудо бе прочутата Софи Бонапарт да насочи обектива си към една от многобройните дребни участнички в Международния панаир на книгата във Франкфурт. Още по-невероятно беше да предложи свой албум на издателство в малко известната на света България.
Нервите й заиграха. Явно някой идиот си правеше майтап с нея! Позвъни в рецепцията.
Въпреки че гласът беше същият, който я бе потърсил преди малко, тя попита сприхаво:
— Сигурна ли сте, че е била Софи Бонапарт?
— Разбира се, госпожо Дойчинова. Току-що мадам Бонапарт тръгна към бара. Там ще ви чака.
Категоричният тон на администраторката не разсея подозренията на Людмила. Колко му е да си прикачиш чуждо име! Още повече че Софи Бонапарт беше сред най— загадъчните съвременни творци. Не даваше интервюта, рядко се показваше в обществото, не присъстваше дори на премиерите на собствените си албуми, живееше затворено и отчуждено. По тази причина вчера малцина обърнаха внимание на плъзналия слух, че е забелязана на панаира.
— Едва ли е била Софи Бонапарт — изрази откровено недоверието си Людмила.
— Мадам Бонапарт е редовна наша клиентка. Пристигне ли във Франкфурт, отсяда винаги в президентския апартамент на хотела. Нейни са портретите на последните президенти на Германия, можете да ги видите в централното фоайе — търпеливо обясни администраторката.
— Веднага слизам.
Отдавна се бе отказала да търси обяснения за екстравагантните постъпки на богатите и известните.
В ранния час на деня барът беше почти празен. От вратата Людмила забеляза жена на маса за двама. Усмихваше й се приветливо, сякаш я познаваше.
Докато вървеше към масата, Людмила заби поглед в нея.
Софи Бонапарт — ако непознатата наистина беше прочутата фотографка, не беше млада, но не изглеждаше и стара. Жена с излъчване, което няма възраст. Първото, което Людмила забеляза, бяха очите й. Големи, синьо-зелени, обрамчени с тъмни мигли. Матовият тен на лицето ги открояваше допълнително. Косата — естествено прошарена или изкусно боядисана, й придаваше финес и благородство. По усмивката прецени, че устата й е доста голяма и плътна. Елегантното облекло не я изненада — нормално е жена, която печели милиони, да си купува дрехи от най-скъпите модни къщи. Изтънчеността й респектираше.
Непознатата се изправи. Имаше стройна фигура. Беше с десетина сантиметра по-ниска от Людмила, а тя бе висока метър и осемдесет. Подаде ръка с усмивка, излъчваща доброта и стеснителност. Двете трогателно нежни трапчинки на бузите й събудиха у Людмила някакво смътно умиление.
— Здравей, Люда!
Людмила ахна несдържано и остана с полуотворена уста.
Независимо от силния акцент, жената я поздрави на чист български език. Нарече я Люда, както в ранната й младост бяха преиначили името й под руско влияние. Изумлението й беше така очевидно, че Софи Бонапарт деликатно я придърпа и настани на свободния стол.
— Не ме помниш!
Тъга забули очите й.
— Бяхме състудентки в Икономическия институт.
Устата на Людмила зейна още повече. Дори слух не бе чула за българския произход на Софи Бонапарт. Сред загадките около нейната самоличност бяха и годините до изгряването на звездната й слава. Официално се водеше родена в Алжир, преди страната да получи независимост. Родителите й — французи, се върнали в Европа. Живели последователно в Италия, Германия и Испания, накрая се установили в Париж. Това скитничество донякъде обясняваше белите петна в биографията на прочутата фотографка.
— Името ми е Софка Богданова.
Людмила се облещи, сякаш срещу нея стоеше извънземно. Едва промълви:
— Ти си Софчето от нашия курс! Онова мило, кротко момиче с двете сладки трапчинки — Софи Бонапарт? Не мога да повярвам!
Сервитьорът почтително застана до масата. Носеше поднос с две кафета и сладкиши.
— Поръчах и за тебе — обясни фотографката.
— Благодаря! Имам нужда от коняк. Двоен! — поръча Людмила. — За тебе?
— Благодаря — отказа Софи. Добави с тъжна усмивка: — Когато те видях за първи път на панаира, изпих цяла бутилка.
— Как ме позна? От студентството ни са минали почти петдесет години?
— Изглежда съм родена с дарбата да запечатвам образи. Помниш ли събранието, на което ме изключиха от Комсомола като морално разложена?
— Това събрание е един от най-гадните ми спомени от онова време. Веднъж се опитах да разкажа на децата си за него, а те ме попитаха какво означава морално разложена.
— Аз и досега недоумявам защо ми лепнаха този епитет. По това време бях още девствена.
— Всички бяхме изненадани. Ти беше едно от най— сериозните и интелигентни момичета в курса.
— А всички гласуваха за изключването ми! — горчивина помрачи изражението на Софи. — Единствена ти беше против. Настъпи зловеща тишина, когато вдигна ръка. Гледаше предизвикателно и леко се усмихваше.
— Знаех, че нищо не могат да ми направят. Играех в националния отбор по волейбол, предстоеше Европейското първенство.
— Запазила си предизвикателното си изражение. По него те познах, когато те видях за първи път на панаира. Беше преди десетина години.
— Защо чак сега ми се обаждаш?
Келнерът сервира коняка пред Людмила. Софи го изчака да се отдалечи и глухо каза:
— Опасявам се, че ще ме убият, преди да съм се сдобрила с родината.
— Ласкаеш ме, ако точно мене си избрала за посредник — пошегува се Людмила, но гласът й издайнически потрепери.
Тя преполови наведнъж коняка в чашата и веднага заговори:
— Все едно виждам призрак. Нямам никакъв спомен за тебе след онова събрание. Заминах на подготвителен лагер, а след това — на състезанията. Като се върнах, научих, че си напуснала института.
— Чувствах се като прокажена. Всички ме отбягваха. А и да завършех института, вече бях с клеймо „неблагонадеждна“ — в най-добрия случай щяха да ме разпределят в някое забравено от Бога и от света местенце. Провървя ми да започна работа в един хотел на Слънчев бряг. Преди края на сезона избягах в Италия.
— Браво на тебе! Аз не намерих смелост да остана в някоя от капиталистическите страни, в които се провеждаха състезанията.
— Нищо не ме задържаше в България. Нямах и надежди за бъдещето си — сухо обясни Софи. — А и Държавна сигурност ме беше стиснала за гушата. Непрекъснато искаха сведения за някой от гостите на хотела. Принуждаваха ме да влизам в стаите им. Бях лесна плячка заради миналото си.
— Изумявам се от смелостта и решителността ти. Да избягаш от България в онези години беше истински подвиг.
Възбудата на Людмила разчупи явната неохота на фотографката да се връща в миналото. Равно и някак безстрастно, тя обясни:
— Имах шанса в хотела да отседне един италианец, който си падаше по алкохола, жените и авантюрите. С него беше братовчед му Алберто със своята приятелка Джулия. Марио, така се казваше италианецът, се влюби в мене, а като научи историята ми, се запали да надиграе комунистите.
Людмила допи коняка в чашата си, поръча нов.
— Ще пия за този Марио. Ти си потвърждение за неговата победа.
Нещо като усмивка озари лицето на фотографката.
— Беше същински екшън. Избрахме почивния ми ден. Казах на управителя на хотела, че ще прескоча до нашите в София. Колата на италианците ме чакаше извън курорта. Оставихме Джулия в Бургас, а аз минах границата с нейния паспорт. Живях няколко години с Марио във Венеция, след това се прехвърлих в Рим и оттам — в Париж. Вече бях напреднала във фотографията.
— Толкова бързо!
— Всъщност аз се занимавах с фотография още от дете. За пастрока ми това не беше сериозна професия. Или икономист, агроном, инженер, или — работничка в завод. За беда предпочетох да следвам в Икономическия.
— Той беше и продължава да бъде престижен институт.
— Там срещнах Продан Проданов.
— Извинявай, ама като разбрах за тебе и Продан, се зачудих какво си му харесала. Беше доста по-възрастен от нас. Ходеше непрекъснато с голф и каскет. Вечно беше свъсен, гледаше строго, говореше назидателно. Дразнеше ме с непрекъснатото перчене с партизанското си минало. Не понасях догмите, които разпалено проповядваше, повдигаше ми се от порядките, които налагаше.
— Между нас не е имало нищо!
В светлите очи на фотографката заиграха гневни пламъчета.
— Не ми се говори за него. Всичко съм написала в мемоарите си.
— Издала си мемоари! Нищо не съм чувала.
Софи извади от чантата си обемиста папка с красиви плътни корици.
— Това е ръкописът. Държа да бъде публикуван в България. Затова дойдох при тебе.
— Не си сбъркала. Издателството ми е сред първите пет в страната. Аз самата съм председател на Асоциацията на издателите.
— Разчитам преди всичко на почтеността ти.
Софи прегърна с две ръце папката.
— Описала съм живота си. Не знам още колко години ми остават, искам родината да научи истината за мене.
— Нямаш ли близки в България?
— Мама навярно е починала. Още докато бях у нас, тя боледуваше често. Имам брат, но с него от деца сме чужди един на друг.
Людмила изчака сервитьора да постави коняка пред нея, положи папката на масата, взе чашата, но не отпи. Напрегнато попита:
— Наистина ли се страхуваш за живота си. Кой те заплашва?
— Изглежда съм орисана да бъда мишена на Проданови — баща и син.
— Продан почина.
— Синът остана.
— Познаваш Явор Проданов!?
— Късно узнах, че е син на Продан.
— Крушката не пада по-далеч от дървото. Продан беше яхнал идеологията, синът му — далаверата. Перфектни играчи.
— Синът е надминал баща си.
— Напоследък не чувам нищо за него. Преди усилено се говореше, че е влязъл в политиката, за да прави по-лесно далаверите си. Приписваха му контрабандни канали за цигари, дори за проститутки и наркотици.
— И сигурно е истина. Той няма никакви скрупули за пътищата до парите.
— Спечели милиони, но според мълвата ги е профукал на хазарт.
— Той не е от хората, които остават на сухо. За такива като него баба ми казваше, че ще продадат майка си на всеки, който им предложи пари. Затова се страхувам от него.
— Какво мога да направя за тебе?
Пиколото на хотела прекъсна разговора им. Незабелязано бе приближил до тяхната маса и някак виновно заговори:
— Госпожо Дойчинова, поръчали сте такси за аерогарата. Чака ви пред хотела.
Софи Бонапарт се изправи преди Людмила. Подаде й папката, а след това — и ръка.
— Не искам да се разделяме. Толкова неща имам да те питам — дръпна се Людмила.
— Ще те изпратя до летището. А сега върви за багажа си, аз ще уредя сметката.
Настаниха се на задната седалка на таксито. Още със сядането Софи измъкна пръстена от ръката си. Бяло злато с голям диамант. Подаде го на Людмила.
— Моля те, приеми го!
— Изключено! — Людмила се дръпна в края на седалката. — Сигурно струва цяло състояние?
— За мен означава много повече. Когато го купих, осъзнах, че съм успяла.
— Пръстена няма да взема, но с удоволствие ще изслушам рецептата за главоломния ти успех.
— Не ми отказвай, моля те! Това е любимият ми пръстен, затова ти го подарявам. Нощес си дадох сметка, че благодарение на тебе не стигнах дъното на отчаянието. Достатъчно е само един-единствен човек да те подкрепи в съдбовен час, за да добиеш куража да продължиш напред. Винаги когато се отчайвах или разочаровах, си спомнях как ти се опълчи на мнозинството. Вдигна високо ръката си, а другите сведоха гузно глави.
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.