Фатални отклонения
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Съвременна проза , Разкази и новели
- Страници: 143
Книгата е посветена на онези невинни на пръв поглед отклонения, които преобръщат фатално живота на човека. Показани са жертвите на ревността, интригантството, малодушието, небрежността, снобизмът и безпринципността. По-специално внимание авторката отделя на пристрастяването към алкохола и наркотиците. За да напише раздела „Рай в ада”тя пребивава известно време като „пациентка” в Клиниката по алкохолизъм и наркомании, където непосредствено наблюдава падението на известни личности, както и пораженията върху близките на зависимите от бялата и червена отрова.
Виж повече...
Фатални отклонения
Донка Петрунова
Смърт за нищо
Водеха ме некролозите. „Скръбната вест“ на най-избелелите съобщаваше за внезапната смърт на 29-годишния Антон Димитров Георгиев — Тони. Някой бе теглил черта през „внезапната смърт“ и отгоре бе написал „убийството“. Следващите некролози канеха за панахиди на 40 дни, шест месеца и година. Преди да позвъня на партерния етаж, извадих валериана и въпреки информацията, че майката е „мъжка жена“, а бащата — фин, деликатен човек, глътнах няколко таблетки.
В малкия полуздрачен апартамент ме посрещнаха две безплътни сякаш сенки. „Мъжката жена“, както я бяха характеризирали колегите й от завода, където тя е изкарала целия си трудов стаж, почти се губеше в черните дрехи. Лицето — пепел от било някога огнище. Угаснали бяха и очите: без блясък и нерв, те се бяха дръпнали зад стеснените цепки и напомняха за себе си, когато от тях бликнеха едри сълзи. Бащата наскоро бе получил удар. Сега седеше на стола и се стараеше да преглъща безмълвно мъката, да я трупа в себе си. Докога? Сестрата на Тони беше завела двете му деца на кино, жена му се бе забавила при родителите си.
Двамата осиротели родители бяха сами. Или по-точно — отново „общуваха“ със своето момче. Масичката пред тях беше покрита със снимки. Снимките на Тони.
Тони бебе — малко, пухкаво човече, което е протегнало ръце и още отсега е отворило жадно очите си към света.
С къси панталонки и голяма гумена топка. По улицата минал случаен фотограф и увековечил момчешката му палавост и жизнелюбие.
С приятелчета — Тони в средата, прегърнат от махленските момчета.
Първият учебен ден.
Първото ученическо свидетелство.
Приемането в пионерската организация.
С комсомолското дружество на трудов ден. На излети.
Абитуриентската снимка. С класната и директорката.
Снимки от казармата.
Тони сред актьори от театъра, в който работи като техник.
Сватбената снимка. Камелия едва 19-годишна, Тони — на 23. Ръцете са се преплели с готовност да се държат здраво, докато старостта ги отслаби.
Пред родилния дом. Хартията едва побира радостта на Тони, че е баща на най-сладката дъщеря — неговата Дени.
Пак пред родилния дом. Но този път Дени стои здраво на краката си, а Тони е поел в ръцете си друг малък вързоп в бяло — сина Мишо.
Последната снимка на Тони. Родителите му са я увеличили и сега той ни гледа с открит жизнелюбив поглед. Към тази снимка се хвърлиха двете деца, щом се върнаха от киното. Мишо — на две и половина години — знае, че баща му е заминал на работа много далече. Той пръв дръпна портрета и занарежда с онази характерна за децата взискателност: „Татинко, връщай се по-скоро. Купи ми кола и велосипедче и си ела, мъчно ми е за тебе.“ А Дени — на пет и половина години — притисна портрета до гърдите си и едва чуто отрони: „Ох, татенце, мило татенце“. Старателно скриваната от децата истина навярно беше намерила пролуки до нейното сърце, опарила го бе неизлечимо, но момиченцето с трогателна твърдост криеше от всички болката си и продължаваше да играе ролята на „нищо незнаещо“.
Пристигането на Камелия откъсна децата от снимките. След малко от антрето се чу плачевното гласче на Мишо: „Ух, ма мамо, пак сама ли си идваш? Кога ще си дойде татенцето?“
Настъпилата тишина бучеше в ушите ни.
Таткото на Дени и на Мишо никога няма да се върне. Съпругът на Камелия ще идва само в съня й, за да й повтаря обещанията, че ще я направи щастлива, най-щастливата жена в света („И когато остареем, ще вървим, а хората ще ни завиждат заради нашата любов“).
Синът ще остане една вечно кървяща рана в душите на щастливата някога майка и гордия баща. Та нали живецът на родителите преминава в тяхното потомство, а когато децата вече ги няма, изчезва и надеждата в бъдещето.
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.