Есенни дни
- Издател: Лексикон
- Жанрове: Българска класика , Романи и повести
- Страници: 126
Антон Тодоров Страшимиров, български писател и общественик, е роден на 15.06. 1872 г. във Варна в семейството на зидар, преселник от Разложко. Баща му умира, когато е на 7 години, майка му се омъжва повторно и бъдещият писател расте при чичо си. На 13 г. скита из Добруджа, слугува в кръчми и кафенета, работи по тютюневи ниви и като словослагател, книговезец, бояджия. Учи V (дн. IX) клас в Разград, след това в Земеделското училище в Садово, което скоро напуска. През 1890-1894 е начален учител из различни села във Варненско и Бургаско. Развива активна просветна дейност, редактира в. „Глас от Исток” (Бургас), издава позиви към учителите, пише социалистически статии. През 1895 г. заминава за Берн, Швейцария, слуша лекции по литература и география. Гимназиален учител във Видин (1898-1899). Заедно с д-р 3. Димитров, д-р Н. Петков и В. П. Гочев редактира литературното научнопопулярно сп. „Праг” (Видин). Учител в Педагогическото училище в Казанлък (1899-1900); уволнен от педагогическото училище заради спречкване с кмета със забрана да учителства във всички училища в страната. Четник в четата на Яне Сандански. Редник в Балканската война, военен кореспондент през Междусъюзническата и Първата световна война е - сътрудничи на в. „Военни известия” и сп. „Отечество”. Редактира сп. „Наши дни” (1921) и „Българска общодостъпна библиотека” (1922-1923). След Септемврийското въстание (1923) обнародва знаменития си позив „Клаха народа, както и турчин не го е клал”. Основава помощен комитет за подпомагане на сираците. Дейно сътрудничи на сп. „Пламък” на Гео Милев, в. „Звезда” и в. „Новини”. Сътрудничи на списанията „Ден”, „Мисъл”, „Българска сбирка”, „Ново време”, „Социалист”, „Летописи”, „Просвета”, „Демократически преглед”, на вестниците „Развигор”, „Литературен глас” и др. Автор на „Змей”, „Кръстопът” (повести), романите „Есенни дни”, „Смутно време”, „Вихър. С шопите към Цариград”, „Хоро”, „Роби” (недовършен), пиесите „Сватба в Болярово” (1900), „Вампир”, „Мрак”, „Свекърва”, „Къща”, „Пред Влахернските врата”, „Прилепски светци”, „Отвъд”, „Ревека”, „Към слънцето” („Отрешени”), „Свети Иван Рилски”, „Над безкръстни гробове”. Освен на разкази, повести, романи и публицистика, пътеписи, литературни студии и статии, е и автор на народоведски проучвания, събрани в книгата „Нашият народ” (1923). Произведенията му са превеждани на полски, руски, сръбски, унгарски, чешки и др. езици. Умира на 07.12.1937 г. във Виена.
Виж повече...
Есенни дни
Антон Страшимиров
Беше ясна нощ – една от първите есенни нощи. Звездите трептяха бисерни по ведрото и широко небо, което се свеждаше към изток над далечните морски води, закриваше се на север зад тъмния Балкан, губеше се на юг отвъд Странджа, а на запад се сливаше с нощта по равна Тракия.
И се дигна пламен до небо. Довлякоха после камъни и пънове около огъня, че завървяха моми и булки: носят триножки столове, иасядват и заработват.
Не след много високо се отразиха в звездната нощ трите светли огньове по втъналите в мрак махали на Болярево. И ниско, проснато се понесоха проточените песни от момински гласове, прекъсвани само от глуми и кръшен смях.
Тези думи бяха хвърлени на двамина момци, които също вървяха към седянката, но с бавни стъпки.
Невестата пристъпи в колото около огъня:
рече тя, но гледаше девойката, която седеше току до Николина.
Тя беше височка и плещеста жена, с широко мургаво лице, което вече се премрежваше от бръчки, но се оживяваше от остри сиви очи.
Девойката Ангелина дигна лице да се усмихне на булка Цвята, но едноман витите й вежди трепнаха, тя скочи на нозе наред с другите моми: двамата ергени бяха доближили и високо поздравиха.
Единият от тях — тоя, на когото булка Цвята преди малко подхвърли думите си — беше височък, напет, с въздълго румено лице, къдра руса коса, сини очи. остър нос, тънки устни, с току-що засукани червени мустачки. Той сега спря поглед на Ангелина. Тя му се усмихна свенливо и бърже наведе заруменялото си лице. Като треперлива топола стоеше сега тя сред изправените девойки. Тънкоснага, стройна, с буйни гърди, обло личице, по брадичката и бузите на което играеха лучисти трапчинки, Ангелина криеше под извитите си и тънко сключени черни вежди светлите очи на плаха сърна-. Тя беше рядка хубост, за каквато тук старите казваха, че само са слушали, но каквато на своето време не са желали поради страх от туна турска беда…
Невеста Цвята я изглеждаше изпод вежди. Тя продължи да я гледа и когато момите насядаха.
Цвята объркано сбъбра нещо. Свободно тя би казала: „Ех, че етърва ще имам, ако даде бог!“
Николица поклати глава и без да скрие хитрата усмивка на свитите си устни, метна поглед към синеокия момък:
Само който познаваше припрения говор на Николица, би могъл сега да доземе от тия нехайно изговорени думи, че те не казваха това, което тя мислеше.
Невеста Цвята въздъхна. Всички се умълчаха: езиците не се развързваха. Една подявка дори се прозя.
А в далечния тъмен фон на нощта, там, където звездният свод се врязваше в просторите на безкрайното море, се подаде огненият диск на пълната луна.
Недалеч гърлесто псе зави грозно.
Грозьо преплесна не за пред света думи и натърти:
Тази наивно дигна лице и спря учуден поглед на Джонка.
Грозьо спокойно зареди имена.
А Ангелина се поначумери.
А Грозьо спокойничко се прозя и се накани да покаже как с катунски припев се продават вретена. Но тъкмо тука го наближи едно малко момче — слуга в кметския хан — и му пришепна нещо. Грозьо, както си беше навел ухото, посмигна, а после изпъчи гърди и високо каза:
Джонко погледна подозрително слугата и той обясни:
Между това момите запяха. Сред техните извивки Джонко долавяше тънкия глас на Ангелина и всяко кършене на тоя глас му свиваше сърцето. Накрай той дълбоко въздъхна. А после сепнато дигна глава — жегна го пак нещо. И загледа към дола, под който далеч край просторното блато вече белееше в лунната синева широкото шосе. Никъде ничия сянка не се видеше — Грозьо не се задаваше.
Момите пееха своите проточени песни, гласовете им се бавно носеха над селото и се пресрещаха с припевите из другите седенки. Едната от тях беше в Подоле (до самото блато, където бяха колибите на рогозарите-цигани), а другата — в Долнокрайската махала, под високия мегдан, през който минава широк път и където са черквата, училището, общинската канцелария и новият съдружиически хан на кмета и писаря.
Месечинката леко се издигаше по високото небо и звездите се стъписваха пред нея, ставаха по-далечни — правеха й сякаш нът, та тя все по-силно светеше и полусенките по земята гъстееха.
Грозя все още нямаше. Джонко отиде на чешмата и се облегна о широкия камък. Той беше неспокоен. Момите прекъснаха песента с гласен смях. И девойки две, уловени за ръце, с тропотен бяг отърчаха на чешмата, пиха водица, попръскаха се палаво и се повърнаха. Джонко ги проследи с очи. Не ще ли се накани да дойде и Ангелина? Той гледаше, а накрай се затъжи и думи на позната песен сами се сплетоха на езика му. Това ставаше с Джонко вече от година време — след като се върна от служба и почнаха да му захвалят вред гласа. И запя той сега, отначало тихо, като само за себе си, а после попроточн звънливия си глас. Думите на песента все пò допадаха на самия певец — той пееше:
Сладно ле, тиха гълъбка море,
сладно ле, златна ябълко!
Расла си, сладно, при майка море,
кахъри не си виждала.
Седянката беше онемяла.
А момите се сбутаха, една стара жена рече, та запяха зла отпявка на Джонковата песен:
Стани ми, майко, откачи
моята ситна балама,
ситиичко да ти поцанкам,
жалничко да ти попеям.
Мене ми либе не дават,
ами я дават другиму.
Гласно въздъхна Джонко и викна отдалеч:
И сирак Боньо — най-едрият и здравеняк ерген в селото — засвири с кавал. Наловиха се накрай момите, разсмяха се, затропаха… А когато хорото се прошари съвсем, Джонко не се подвоуми: наведе упорито глава, отпусна се от момците и се хвана при Ангелина: той пъхна мъжка ръка под везания й колан, та тя изтръпна. Но песните и смехът упойваха и младите забравиха своята горчива неволя. Ангелина забрави какво й е татко й говорил и каква е тя дума дала вкъщи. А Джонко — в неговата памет бяха сега липсали заканите на Ангелининия баща, на кмета, та и на самия негов татко. И когато хорото се сгъстеше, та Джонко и Ангелина си прилепваха раменете, младите глави се навеждаха една към друга, очите се замъгляваха, а ръцете им стискаха еднакво буйно колан и пояс — притегляха се сочните снаги.
А седянката се усилваше и все пò се разрастваше. Пяха, приказваха си и Боньо пак засвири.
Сега вече се озова и Грозьо, но придружен от Дойна Майдовски, общинския писар.
Джонко се втренчи в тях и тънка усмивка му изкриви алените устни. Припряно дръпна той Грозя настрани и като гледаше с неприкрита вражда писаря, каза:
Дойно Майдовски изви назад ръце и нехайно гледаше хорото. Той беше облечен в къса черна абичка, в черни плитки потури, носеше сив калпак, но обут беше в лачени чепици. Като отиваше в града, той се обличаше и в граждански дрехи с чизми. Беше тънък и висок, с мъничко лице, с голям нос и със спесната долна челюст, която се закриваше от граждански изострена брадичка.
Джонко идеше в низа на хорото тъкмо срещу Ангелина и не снемаше очи от нея. Но на лицето му нямаше вече ни сянка от младежка унесеност — бузите му се бяха обтегнали и сминови гънки играеха по ъглеца на устните му, а погледът на сините му очи беше лъскав и остър.
Грозьо постоя, сякаш недоумяваше как да постъпи след Джонковите гневни думи. Той дори не наближи Дойна. Накрай обаче понацупи дебелите си бърни и сам се хвана при Ангелина.
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.