История на българския народ, том първи
- Издател: Лексикон
- Жанрове: История , Научна литература
- Страници: 250
"Настоящата книга е предназначена не за ученитe специалисти, а за широк кръг читатели, предимно из средите на онази част от нашата интелигенция, която в желанието си да упознае своя народ чувствува нуждата да го види и в неговото историческо минало.
На тая нужда и на задълженията, които тя налага, мнозина и не еднаж са ми обръщали вниманието. При все това откланях отправяните лично към мене напомняния и подкани. И ако не бе днешното тревожно време с тежките изпитания, които носи за народа ни, тая книга навярно нямаше да се яви. Почувствувах, че трябва да я напиша, само защото днес всеки е длъжен да даде на общността си онова, което може.
В съзнанието за тоя дълг и за свързаната с него отговорност излагах събитията тъй, както те са засвидетелствувани от несъмнени по достоверността си исторически паметници, и теглех заключенията си далеч от всякакви идеологически внушения. Твърде е възможно, поради това, даденото от мене да не се хареса на мнозина. Но вината не може да бъде моя. Историята не би била история, ако не казва истината, както, от друга страна, никой не е имал трайна печалба от заблужденията, с които е бил хранен.
На читателите си дължа обяснения и относно някои особености на работата си. Сметнах, че задачата ми е да дам ясна представа за общите линии на историческото ни развитие. Поради това избягвах подробности, които за спецалиста не са без значение, но пречат на обикновения читател да види същественото или да обгърне с погледа си цялото. Повече внимание обръщах на вътрешната връзка на събитията и на произхода им, отколкото на схематичното им изложение. По същата причина трябваше да се откажа и да документирам казаното от мене със съответните данни из историческите текстове или из новата научна литература. За да не наруша вътрешното единство на разказа, нуждно бе да изоставя и разглеждането на всевъзможните теории, случайни хрумвания или недомислени хипотези, с каквито изобилствуват работите на мнозина у нас. Все за да не товаря книгата си с подробности, които биха отегчили читателя или биха уморили вниманието му, не можех да давам и обяснения, защо по един или друг въпрос заемам становище различно от онова, което у нас се смята за установено. По някои от тия въпроси аз вече другаде съм се изказал, а по други се надявам да имам възможност занапред да сторя това.
Нуждно е да се отбележи, че по редица други особено важни и принципни въпроси аз трябваше да се задоволя със съобщение само най-необходимото. Многоглаголството е изобщо една лоша чърта, но в страха си от него може би негде да съм паднал в противоположната крайност. При някои от тия случаи, впрочем, виновен е специалистът, комуто не всякога е известно, кое на обикновения читател е познато и кое трябва да му бъде по-подробно обяснено. При други, обаче аз въпреки волята си трябваше да бъда кратък, тъй като обемът на книгата ми надхвърли доста предполагаемият ѝ първоначален размер."
П. М.
История на българския народ, том първи
Петър Мутафчиев
1. Предисторична култура в българските земи
Първите известни до сега следи от човешки живот по нашите земи се отнасят към по-късния период на тъй наречената старокаменна или палеолитна епоха (от гръцкото раlaios – стар и lithos – камък), която съвпада с дилувиума (над 15 хиляди години преди Хр.). Наречена е тъй тая епоха, понеже грубоодяланият камък е бил главното оръжие на тогавашния човек. Привързан с лико или жилава трева, а по-сетне и с кожена ремъчка върху края на здрава тояга, камъкът ставал боздуган, а по-острите кремъчни отломъци – брадви и копия. Сполучливо отцепената кремъчна луспа е представяла първия нож, от нея е била приготвена и първата стрела.
Наред с камъка през тая епоха за също такива цели са били приспособявани животински рогове и остро отломени кости. Поради по-лесната обработка на костта и рога оръдията, приготвяни от тях, все по-бързо се усъвършенствували и все повече измествали направените от кремък.
Палеолитният човек у нас е живеел изключително от лов; познавал и риболовството, но навярно е употребявал и растителна храна – плодове и корени на някои растения; съществувало е и человекоядството. Кожите на убитите животни употребявал за постилка, а с помощта на кремъчния нож, груби костени игли и ремъчки или лико си приготвял от тях и облекло. По онова време му бил познат вече и огънят. Жилище обаче той още не умеел да си строи и поради това бил принуден да дири подслон под надвесени скали и особено в пещерите; за завладяването им трябвало да води непрестанна борба със зверовете, които му оспорвали правото над тия убежища. В пещерите той пренасял и пазел добитата от лова храна и сечивата или оръжието си; там около постоянно поддържания огън ядял, почивал и изобщо прекарвал оскъдното свободно време, което му оставало при напрегнатата борба за съществувание. Оглозганите кости от храната си разхвърлял около огнището или пред входа на пещерата, гдето попадали и някои от вещите, с които си служил. Всичко това постепенно се затрупвало с пепел и външни наноси и тъй с течение на времето се образувал слой, който постоянно растял. Днес разкопките в такива насипи позволяват на археолозите да установят, как и от какво е живеел пещерният човек. Подобни разкопки у нас до сега са правени в пещерата „Тъкля“ при село Голяма Железна (Троянско), „Моровица“ при Гложене (Тетевенско), „Темната дупка“ при Карлуково (Луковитско) и „Малката Пещера“ при Търново.
От намерените там животински кости, размесени с други културни остатъци, се вижда, че едно от най-разпространените животни, съвременни на палеолитния човек, е била пещерната мечка, двойно по-едра от днешната и много по-кръвожадна от нея. Тя била по-стар обитател на пещерите от човека и по онова време – най-страшният му неприятел. Кости от тоя звяр са открити почти във всички пещери, обитавани от човека, а цял скелет от нея е намерен в „Моровица“. В същата пещера е открит цял скелет и от пещерната хиена. По-опасен от нея за тогавашния човек е бил пещерният вълк. По онова време из нашите земи живеел и мамутът, остатъци от който са намерени при Карлуково. Много по-разпространен обаче е бил турът – диво говедо, кости от което са открити освен в наносите на Карлуковската пещера, още и при Мадара. Измежду тревопасните из нашите места по онова време заслужават да бъдат споменати още дребният див кон, който по-сетне е бил изместен от друг свой събрат, доведен тук вероятно из Азия, след това бизонът, отделни редки представители на който и до днес живеят в горите на Литва, сибирският носорог, северният елен и т.н.
Климатът през тая епоха е бил много по-студен от днешния и ледници навярно имало във всички високи планини в Балканския полуостров. Когато по-сетне, през епохата на алувиума, тук настъпило значително затопляне, някои от споменатите животни, които не могли да се приспособят към промяната, постепенно измрели, други се оттеглили на север, а трети, които се аклиматизирали, продължили да обитават нашите земи. Гръцкият историк Херодот (V в. пр. Хр.) споменува дивото говедо (тур) в Солунско, а ако се съди по кости, намерени в околностите на Плиска, задържало се е то в нашите гори и през ранната българска епоха. Бизонът (старобългарски ) обаче изчезнал много по-рано и последните известия за него са от римската епоха, когато той се въдил в голямо количество из областта на Струма и Вардар, от гдето бил доставян за цирковите зрелища в Рим.
След старата каменна епоха в нашите земи настъпила (около пет хиляди години преди Хр.) ново-каменната (неолитната). Камъкът и през нея оставал главният материял, от който човек приготвял своите оръдия, само че при обработката му била вече прилагана по-съвършена техника – каменните брадви, длета, копачки и др. са били вече хубаво изгладени, често с дупки за дръжките. По-сръчно очукани се явяват и кремъчните сечива и оръжия – ножове, върхове на стрели, брадви и т.н. В места, гдето кремъкът се срещал в по-голямо изобилие, обработката му, изглежда, станала един вид занаят. Една „работилница“ за такива изделия бе открита при Мадара; кремъчните отломъци там образуваха пласт дебел повече от един метър. Красиво изгладените каменни оръдия са били ценени високо и играели, както изглежда, ролята на разменно средство. Ето защо те се намират у нас и в места, гдето липсват скали от съответния състав. Като ново оръдие сега се явила прашката, приготвяна вероятно от кожени ремъци: намерени са очукани топки от камък или кремък за такива прашки. Значителен напредък е направило обработването на костта и на рогата, от които били правени игли, шила и дребни украшения. Сега за пръв път човек почнал да приготвя и глинени съдове, които изпичал на открит огън. Те били изработени доста грубо, но при все това отвън са били украсявани с примитивни орнаменти – изпъкнали линии, бразди и др. Керамиката на неолита в нашите земи принадлежи към оная, която била разпространена в Седмоградско, гдето навярно е била и нейната родина.
През тая епоха ловът продължавал да бъде главното средство за препитание на предисторичния човек у нас. Человекоядството, навярно като сакрален обичай, също тъй не било изчезнало. В риболовството бил осъществен значителен напредък, тъй като сега то ставало не само с ръце,
както по-рано, но и с харпуни. Опитомено било кучето, а след него – овцата, козата, говедото и свинята. Тъй се явили наченките на скотовъдството. Конят обаче още бил в диво състояние и, ако се съди по редките находки на кости в културните пластове от тая епоха, не ще да е бил много разпространен. Пещерите още продължавали да служат за жилища, но през топлото време на годината човек предпочитал да живее извън тях, като си строял колиби от колове и пръти, които измазвал с глина и покривал с шума или трева. Тия примитивни жилища вече му позволявали да обитава равнините, гдето се заселвал около извори, ручеи и реки. Сега вече той познавал житните растения и правел първите опити да ги добива сам, като ровел земята с помощта на мотики и рала, направени от рог, камък или чатали от дървета.
Към кра на тая епоха вече с отнася появата на първите п-големи селища, образувани от по няколко семейства. Места на такива изчезнали предисторически селища представят днес тъй наречените „плоски могили“ – кръгли, с диаметър често пъти до стотина метра и високи до 4–5 метра издигнатини, – образувани от натрупани остатъци (храна, смет, парчета от съдове и др.), които обитателите им разхвърляли около жилищата си и които били засипвани от пепелищата на чести пожари. У нас до сега са разкопани няколко такива могили – Коджа-дерменската и Деневата в Шуменско, могилата в с. Св. Кирилово, Старозагорско, могилата Деве Барган (при Симеоновград) и др. – и намерените в тях материали позволяват да добием достатъчна представа за живота на населението, от което те са останали. В Коджа-дермен напр. е намерен неповреден малък глинен модел на една тогавашна къща: четириъгълна сграда с двустранен покрив и кръгли отвори – прозорци по стените. Една правоъгълна, а по неякога овална дупка служила за врата. Стените на жилището са били отвън и отвътре измазани с глина; намерени са късове от такава мазилка с отпечатъци от колове и пръти. Грънчарството също направило значителен напредък. Грънчарското колело още не било известно, но намерените в плоските могили съдове вече свидетелствуват за една по-висока техника. Те са хубаво изгладени, добре изпечени и по тях се явява инкрустирана орнаментика с геометрически фигури. Тоя вид украса се постигал, като в още меката външна стена на съда се издълбавал или врязвал желаният орнамент и мястото след това било запълвано с бяла или червена глина.
Колко голям е бил напредъкът, осъществен от човека на оная епоха, се вижда от обстоятелството, че той вече знаел да приготвя хляб. От житните зърна добивал брашно чрез мелници – хромели (състоещи се от два камъка: единият по-голям и с изгладена горна страна, на който се насипвали зърната, и другият по-малък, с който се стривали). Карбонизирани хлебни късове, наред с овъглено жито, са намерени в горните пластове на Коджа-дерменската могила. Покрай костите от дивеч, голямото количество кости от домашни животни в насипа на същата могила показват, че скотовъдството вече заемало важно място в поминъка на някогашните ѝ обитатели. Оръдията и украшенията от кост и рог също са били усъвършенствувани, макар че наред с тях продължават да се срещат сечива и оръжия от камък и кремък. Огърлици били правени от глинени мъниста, от пробити костилки на плодове, а също и от черупки на миди.
Към края на неолита на обитателите на нашите земи било вече познато и тъкачното изкуство. Отпечатъци от тъкани и мрежи върху дъната на съдове са намерени в Коджа-дерменската могила и из Софийско, а в Деневата могила са открити и останки от въже. Първото използувано текстилно влакно е това на лена. Идолите намерени в тая могила, изработени от кост и наподобяващи човек фигури, показват, че тогавашният човек имал и оформени религиозни представи.
Към епохата на неолита се отнася появата и на наколните жилища, остатъци от които са намерени у нас в Девненското езеро. Тоя тип постройки, наложен от нуждата за по-голяма сигурност, се е запазил в българските земи и през историческо време. Херодот споменува наколни жилища в езерата Прасиас (дн. Бутковско, южно от Беласица) и Керкинитис (Тахино). Името на днешното село Наколец при източния бряг на Преспанското езеро навярно е спомен за такъв род жилища и през славянската епоха.
Културата на неолита у нас достига своя разцвет към края на III и началото на II хилядолетие пр. Хр. Тогава се явяват и първите метални оръдия. Те са били от мед, поради което тая епоха носи името каменно-медна. Медта изобщо е била първият метал, с който човекът се опитал да замени камъка и костта. Отначало от мед се правели само украшения, а след това и оръдия – брадви, кирко-мотики, длета. Тъй като в нашите земи мед в свободно състояние не се намира, тя, обработена или в суров вид, се е внасяла отвън, главно от северна Мала Азия. Пещерите през тая епоха изобщо престанали вече да служат за жилища; човекът притежавал достатъчно средства и опит, за да се предпазва от зверовете и природните стихии, поради което нямал нужда от тоя род убежища. При все това намерени са в някои пещери културни остатъци, които показват, че те са били използувани за жилища дори и през римско време.
По времето, когато в нашите земи културата на изгладения камък достигнала най-високото си развитие, на юг, по островите на Егея, по бреговете на Мала Азия и в източните области на Гърция цъвтяла тъй наречената егейска култура. Характерното за нея е бронзът, от който били приготвяни най-различни видове оръдия и оръжия – кинжали, върхове на копия и стрели, брадви, кирко-мотики, сърпове и всевъзможни украшения. За украшения вече било употребявано и среброто. Каменните оръдия там вече напълно изчезнали; от обсидиан се приготвяли само бръсначи. Глинените съдове били работени с грънчарско колело, а явяват се съдове и от мрамор с релиефна орнаментика.
Огнище на тая бронзова култура е била предна Азия, откъдето тя прониквала в европейските земи главно по два пътя – през Средиземно и Егейско море към Гърция, а от там към Италия и Галия, и през Черно море по Дунава към средно-европейските страни. Нашата земя, която лежи между тия пътища, била изложена от две страни на нейното влияние. Поради това откритите у нас паметници на тая култура показват общи чърти както с тия из средна Европа, тъй и с ония от Средиземноморието.
Мнения на читатели
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.