Блескавици
Чети в библиотеката- Издател: Лексикон
- Жанрове: Съвременна проза , Разкази и новели
- Страници: 46
Владимир Каперски е роден на 24.01.1953 г. в Благоевград. Завършва гимназия “Св. Св. Кирил и Методий” - бивша Солунска. Дипломира се в СУ “Св. Климент Охридски - специалност история и втора - филология. От 1977 до 1980 г. работи като литературен сътрудник във в. “Пиринско дело”. От 1980 до 1982 е зам. председател на Общински съвет за култура. От 1982 до 1985 г. е зам. кмет на Община Благоевград по култура, образование и обредни дейности. От 1985 до 1990 г. е зам. гл. редактор на Телевизионен център - Благоевград. Напуска ТВЦ по собствена воля, отдава се на частно предприемачество, а после и на самостоятелна творческа дейност.
Пише за вестници, списания, прави десетки телевизионни предавания и документални филми за история, култура, фолклор, традиции. През 1994 г. издава първата си книга “Водолеен вихър” със “стихове в проза или емоционално-философски есета”, както ги определя писателката Весела Люцканова. В предговора си за книгата тя твърди: “Като гейзери, бликнали под лунна светлина, блестящи и избухнали в капки, те са сълзи и любов, болка и щастие, върхови моменти на човека, разпънат между две безкрайности.”
През 2000 г. Владимир Каперски напуска Благоевград и се заселва в близкото с. Лешко, където живее сам в лоното на Лещанската планина.
"Блескавици" е сборник с кратки разкази и импресии.
Виж повече...Най-купувани
Препоръчано
Най-обсъждани
С моя съсед Петре отдавна точим стройни разговори. Обичайно му задавам дълги и интелигентни въпроси. А той уверено отвръща : “Не знам.” Каквото и да го питам из областта на Лешко, на нацията или международното положение, Петре високосъдържателно ме осведомява: “Не знам”. Отначало това ме гърчеше, идеше ми да го питам: “А имаш ли нещо против да ти фрасна един?” И ако споделеше своето “Не знам”, да приведа въпроса си в последствие. По-нататък се сетих за научния връх, на който се е закачил Сократ, сгъвайки философските си разлятости до краткото: “Аз знам, че нищо не знам”. Знаех, че няма как Петре да е плагиатствал от елина. Защото Петре има отговорности по стоката. А междувременно си мечтае за разни неща – да прекара следобеда в лежане, например. Но откъде знае да казва “Не знам” пустия мой съсед Петре, това не знам. Знам, че бай Илия, бащата на Петре навремето много е знаел и когато са се поставяли основите на великия прелом, е разхвърлил позиви из чукарите на Лешко. За което прекарал 8 години в Белене. Дали бай Илия там, на острова е узнал, че у нашенско да се казва “Не знам”, означава да знаеш всичко. Или поне достатъчното.
Докато пиша и се опъвам на тази философия, убеждавайки се колко аз знам, Петре ми вика през отворената врата: “Що правиш?” Не знам защо, отговорът ми си иде отръки: “Не знам”.
Моля, спазвайте чистотата на българския език.
Използването на кирилица е задължително. Мнения, съдържащи нецензурирани квалификации и обиди ще бъдат премахвани.