Това е лабиринтът
Докладвай

Това е лабиринтът

Името ми е Джеймс Илиянов и съм на двадесет и седем години. Не знам кой съм. Ето произволен списък с неща, които съм правил през живота си:

Ходих на стоп с баща ми през февруари 97-а. Издадоха книгата ми "Механичен сън". Писах и други книги, записвах и други сънища. Слагах странни дати на всичките си писания и се научих да пиша от дясно наляво, огледално и с лявата ръка. Наблюдавах как луната залязва втри часа сутринта. Проследявах концентричните вълни, образувани от капките на дъжда. Отливах скулптури на гипсови лъвове и дялах дървени големи. Рисувах падането на Икар върху хвърчило. Рисувах картини и правех изложби с тези картини. Изобретявах вечни двигатели. Откривах смисъла на живота и  сетне го забравях. Учех езици и превеждах книги на Казандзакис и Шпилман. Снимаха ме в документални филми. Гледах как боята съхне на една стена, защото това беше много отговорна работа. Гледах - със затворени очи - в една точка на друга стена и точката се превърна във вирус с дълги пипала. 

Списъкът стана достатъчно дълъг, така че нека поговорим за тази книга. Книгата е лабиринт. Може да се загубите в лабиринта и сигурно няма да излезете живи оттам. Това обаче няма никакво значение, защото сте родени между стените му и сте си играли като деца в коридорите му. Сигурно се чувствате като у дома в лабиринта - и в това няма нищо лошо.

Бел. ред. Джеймс Илиянов никога не е ходил на училище, но знае и превежда от четири езика. Участвал е в 12 общи изложби и има три самостоятелни. Към книгата му проявиха голям интерес деветнайсет чуждестранни издателства, включително и най-голямото в света - "Пенгуин Рандъм Хаус".

А вие й се насладете! 

Виж повече...
Откъс В желани

Станете член на единствената в България електронна библиотека с авторски права. Срещу месечен абонамент от 9.99 лв. вие може да четете всяка една книга, качена в нея. Първите 7 дни са ви безплатни. Може да четете от всякакво устройство онлайн, нявсякъде и по всяко време.

С всеки абонамент вие лично подпомагате българските автори и българската литература.

Приятно четене!

Най-обсъждани